Úžitkové autá Citroën Jumpy a Peugeot Expert sú fakt pekné

Malé dodávky na štýl Renaultu Trafic, či Fordu Transit Custom a Mercedes-Benz Vito, alebo aj Volkswagen Transporter sú čím ďalej, tým krajšie. Tvrdenie potvrdzuje aj nové francúzske duo Citroën Jumpy a Peugeot Expert. Už nebudú priemerne vyzerajúce dodávky asi od žiadneho výrobcu. Ešte nesmieme zabudnúť na Toyotu ProAce, ktorá bude tiež veľmi podobná Francúzom. Otázka znie, s čím príde Fiat, keďže už nepokračuje v spolupráci s PSA a auto musí byť schopné aj USA. Ale naspäť k PSAčkovým dvojičkám.

Inšpiráca u nových modelov SpaceTourer a Traveller je očividná a s trochou nadsadenia sa dá povedať, že sú len zaplechovanou verziou. Inak vyzerajú hlavne základné kusy s plastovými, nenalakovanými nárazníkmi. S lakovaním vyzerajú oba modely výborne. Až príliš na dodávku.

Okrem toho, že bude v ponuke klasicky furgon, kombi a aj predĺžená kabína (6 miest) a dokonca aj podvozok na nadstavbu. Dĺžková ponuka bude obsahovať tri alternatívy. Základná s 4,6 metrami, jedinečná v segmente svojou krátkosťou, bude v Citroëne označená ako XS a v Peugeote ako Compact. Stred s 4,95 metrami bude M a Standard, kým najdlhší model s 5,3 metrami bude nazvaný XL a Long.

William CROZES @ Continental Productions

O predĺženie využiteľnej dĺžky sa postará sedadlo Moduwork. Pri ňom má stredná časť vo furgone odkladací priestor, ale krajná sa dá vyklopiť, čím až o 1,16 metra predĺži interiér pre roxory, trubky, či iné dlhé aparáty.

Platforma EMP2 je naozaj modulárna a má ju okrem týchto úžitkových vozidiel a ich osobnejších proťajškov aj Peugeot 308 a Citroën C4 Picasso. Ponuka motorov sa inšpiruje u osobného SpaceToureru a Travelleru. Keby sa len inšpirovala, ona je rovnaká. To znamená základ s výkonom 70 kW (95 k), ale aj vrchol s automatom a výkonom 132 kW (180 k).

A ani jeden nemá rybársky prút na streche, stačí im menšia anténa!

Citroën Jumpy

Peugeot Expert