Mercedes Vito má facelift, falošné hmlovky ostali

Mercedes predviedol ešte stále nedávno inováciu svojej triedy V. No a Vito je jeho príbuzný, tak bolo len otázkou času, kedy sa novinky prejavia aj pri úžitkovo zameranej verzii. Teda pri aute, ktoré nemá suplovať luxusné MPV, ale funguje ako každodenný prepravník kľudne aj za prácou cez celú Európu. Tvrdenie platí v momente ako bude znova situácia bežná a nie mimoriadna.

Novinkou bude nová generácia modelu eVito, ktorá ponúkne eATS pohonný systém. Bude teda pozostávať z elektromotora s výkonom 150 kW (204 k) umiestneného vpredu. Bude mať 362 Nm a ešte dôležitejšie je, že bude mať 90 kWh batérie. Na 80-percent môže byť nabitá do 45 minút, ale to musí byť fakt rýchlonabíjačka.

Podľa WLTP dokáže nové eVito prejsť až 420 kilometrov na nabitie. Pritom môže jazdiť rýchlosťou až 140 kilometrov za hodinu. S príplatkovým príslušenstvom sa maximálna dostane až na 160 kilometrov za hodinu. To je taký elektrický ekvivalent AMG Driver’s balíka. Rekuperáciu energie je možné, podobne ako v EQC, ovládať pádlami pod volantom. Automatický režim berie do úvahy aktuálne rýchlostné limity.

Všetky verzie však budú mať novú masku chladiča a turbínovo vyzerajúce výduchy zase trochu zmenia interiér. Vnútri bude úplne nová aj látka čalúnenia. A novinkou bude aj inovovaný informačno-zábavný systém. Nebude to MBUX, ale ten, čo tam bol je výrazne vylepšený. Omnoho dôležitejšie sú zmeny v asistenčných systémoch. Bude mať teda núdzové brzdenie, Distronic a novú kameru smerujúcu dozadu, ktorá bude priamo premietať obraz do spätného zrkadla. Niečo podobné sme mali v Toyote RAV4 a v ponuke to má, za príplatok aj modernizovaný Renault Master.

Pod kapotou bude nová pohonná jednotka s objemom 2 litre a výkonom až 176 kW (240 k). Prevodovky budú, podľa motora, buď šesťstupňové manuály, alebo deväťstupňové automaty. No a dva najväčšie problémy na koniec. Prístrojová doska ostáva rovnaká. A ak si kúpite LEDkové predné svetlá, tak nemôžete mať hmlovky, čo znamená, že v nárazníku bude len zaslepený otvor, kde majú byť. Toto fakt nevyzerá dobre. A určite sa s tým niečo dá spraviť, aby to bolo lepšie. Žeby sme začali tlačiť samolepky, ktoré sa tvária, že tam tie hmlovky sú? Síce fejk, ale aspoň niečo. Pozrite si to v galérii!