Škoda Kodiaq je už konečne predstavená. Kompletne.

Škoda začala s odhaľovaním nového SUV Kodiaq už pekne dávno. Boli to fotky zamaskovaného kusu niekde na šutroch. Potom sme pokračovali detailami exteriéru. Následne automobilka odprezentovala nové auto na pretekoch Tour de France, ale zamaskované. Interiér už bol tou epizódou, pri ktorej prestávate pozerať seriál. Ale teraz je Kodiaq vonku už kompletne, už aj celý exteriér sa podarilo ukázať. A to sme ešte nezastavili v kanadskom premenovanom meste.

A stalo sa to, čo sa dalo čakať. Ak niekto chcel Superb ako SUV, tak môže počuť zvuky fanfár. Je to presne ono. Dizajnový jazyk je zachovaný, Kodiaq je plnohodnotnou Škodovkou. Zadné svetlá naozaj Superbu z kufra vypadli a tie predné sú zase rozdelené na dve časti. Máme pocit, že toto bude prvok, ktorý verejnosť prijme najhoršie. Inak sa dizajn podaril. Hrany hrajú prím a na obliny nie je miesto. Vizuálne to uberá hmotnosť 4,7-metrovému SUV.

Základná verzia s pohonom prednej nápravy a motorom 1,4 TSI má vďaka použitiu vysokopevnostných ocelí a modulárnej platformy koncernu hmotnosť len 1452 kilogramov. S pohonom všetkých kolies je to stále prijateľných 1540 kilogramov. Na veľké sedemmiestne SUV s kufrom 720 litrov pri piatich miestach je to až príliš dobré.

Škoda s novým modelom pridáva aj kamery okolo auta, čo doteraz nemal ani Superb. Možno pri facelifte ich dostane aj ten. Pod kapotou bude na výber z piatich agregátov, podľa výkonu budú mať stupne 92 kW (125 k) – 1,4 TSI, 110 kW (150 k) – 1,4 TSI, 110 kW (150 k) – 2,0 TDI, 132 kW (180 k) – 2,0 TSI a 140 kW (190 k) – 2,0 TDI. Samozrejmosťou bude možnosť zvoliť pohon všetkých kolies, alebo dvojspojkovú prevodovku DSG.