Škoda GO je nový spôsob požičania auta, nie požičovňa

Škoda Auto Slovensko vytvára aj svoje vlastné projekty. Dôkazom je nový projekt Škoda GO, ktorý sa navonok tvári ako digitálna požičovňa vozidiel. Je to však trochu zložitejší a zaujímavejší ako len to.

Škoda GO je digitálne trhovisko služieb požičovne vozidiel s logom Škoda. Cez aplikáciu, ktorú vyvinula priamo slovenská časť automobilky, dokážete využiť služby až 23 subjektov po celom Slovensku, ktoré ponúkajú spolu až 430 motorových vozidiel z portfólia automobilky. Zatiaľ, celkový počet môže postupne stúpnuť vyššie.

Môžete tak siahnuť po Fabii, ktorá aktuálne začína na 29 € za deň, prejsť cez Scalu za 40 € za deň, prípadne skočiť do Superbu za 75 € za deň. Môžete vyskúšať aj elektrické vozidla, všetko je na vás. Automobilka tieto ceny nestanovuje, stanovujú si ich jednotlivé požičiavajúce subjekty. Ceny sú teda len odporučené a každý si môže stanoviť vlastné, podľa vlastných nákladov a podľa vlastného uváženia. Môže sa teda stať, že Fabia v Humennom bude lacnejšia ako Fabia v Trenčíne, ale do Humenného asi po auto nepôjdete ak ste z Trenčína a naopak.

Automobilka tak vytvorila platformu, ktorá výrazne zjednodušuje požičanie vozidla a po úvodnej registrácii a overení vodičského preukazu máte v mobile všetky možnosti. Takéto požičiavanie znižuje úroveň byrokracie a zlepšuje možnosti pre finálneho zákazníka, ale aj pre požičiavajúcu firmu. Zákazník má výhodu v tom, že za projektom stojí silný partner a že všetky autá budú z aktuálnej modelovej ponuky. Platia tu však aj klasické požičovňové procesy. Auto musíte vrátiť natankované, na začiatku si aplikácia stiahne depozit, ktorý vám následne vráti. A ďalšou výhodou je, že ak si objednáte Fabiu, máte ju potvrdenú a nie je dostupná, tak získate možnosť vyskúšať väčšie auto bez akéhokoľvek príplatku, podľa aktuálneho stavu konkrétnej požičovne.

Ja som si už aplikáciu vyskúšal a je naozaj jednoduchá. Možno úvodný proces registrácie trvá dlhšie a schválenie je zložitejšie, ale po týchto úkonoch je samotné využitie úplne jednoduché.

A aké sú plány Škoda GO? Automobilka potvrdila, že na Slovensku je zatiaľ pilotná fáza testovania a zapájajú sa do nej mnohí predajcovia schopní požičiavať vozidla. Ako prízvukovali predstavitelia Škody pracujúci na tomto projekte, jednotlivé subjekty neplatia členské, ani zápisné, vždy ide len udržiavací poplatok z transakcie samotnej. Takže je to výhoda aj pre jednotlivé požičovne.

Do budúcna má Škoda GO v pláne poskytnúť ešte zaujímavejšie služby. Tím aktuálne pracuje na možnosti vrátiť vozidlo kdekoľvek na Slovensku, aj v inej pobočke ako ste si ho požičali. Táto možnosť zatiaľ dostupná nie je, ale to vôbec nevadí. Pilotná prevádzka je teda na Slovensku, lebo Škoda GO je výsledok práce slovenského tímu a do budúcna sa s veľkou pravdepodobnosťou rozšíri po viacerých krajinách Európy.