Prvá jazda: Inovovaný Renault Clio

Nový Renault Clio sa dostáva do predaja na Slovensku. Cenovo je príbuzný tomu pred faceliftom, ale ponúka viacero možností. Asi najzásadnejším prínosom faceliftu je pritiahnutie niektorých prvkov výbav, ktoré boli doteraz iba pre vyššie triedy.

Ako najdôležitejší nočný fakt treba menovať LED svetlá. Aj tie normálne majú iný tvar, ale LED vraj svietia úplne fantasticky. Uvidíme v teste. Novinkou je tiež použitie audioaparatúry Bose. Clio vpredu okrem svetiel prináša aj nový nárazník so širším otvorom na prívod vzduchu a inak tvarovanými hmlovkami. Nárazník sa zmenil aj vzadu, kde svetlá znova prinášajú svetelný podpis v tvare písmena C. Žeby C ako Clio?

Interiér na pohľad toho veľa nového neprináša, ale zdanie klame. Citeľné sú kvalitnejšie materiály a výplne dverí pôsobia lepšie ako doteraz. Zmena zasiahla aj ponuku. Úplne vypadla verzia GT. Nahradila ju alternatíva GT Line. Športový balík má viacero úrovní. Buď zvolíte len exteriér, alebo aj interiér, alebo kompletný balík. Dostupná bude s viacerými motormi.

Nám sa do rúk dostala verzia GT Line s motorom 1,2 TCe s výkonom 88 kW (120 k). Zmenou oproti reálnemu GT však je použitie manuálnej prevodovky. Ten sme chceli aj do Capturu, ale Clio s ním výrazne ožilo a tvári sa športovejšie aj napriek normálnemu bežnému podvozku.

Zrýchlenie je super, prekvapením pre nás bol veľmi príjemný zvuk motora a odfukovanie vzadu. Podvozok pekne drží aj pri rýchlom prejazde tiahlych zákrut. Prevodovka radí presne a máte z nej v ruke naozaj dobrý pocit. O priestore sme už niečo konštatovali v teste 0,9 TCe, 1,5 dCi, či dokonca 1,2 GT. Vpredu super, vzadu tak akurát na veľkosť auta. Vpredu ešte musíme konštatovať, že sedadlá sú fakt výborné, sú vôbec v tejto triede lepšie každodenné a zároveň športové sedadlá?

Druhou dôležitou novinkou, ktorej sme ale za volant nesadli, je Renault Mégane Grandtour. Kombi bolo od začiatku navrhnuté ako samostatný model, takže nevyzerá ako hatchback s batohom. V ponuke bude aj GT TCe 205 s EDC. To by mohlo ešte zlepšiť aj tak výborné jazdné vlastnosti, ktoré sme preverili na Nockalmstrasse.