Mercedes EQS: Nový modelový rok, nový a lepší dojazd

Automobilka Mercedes sa vrhla do elektrických vozidiel štýlom samostatným od ostatných verzií. Platí to najmä pre veľké vozidla ako EQS, EQE a k nim príbuzné SUV. Práve EQS je na trhu zjavne už dosť dlho na to, aby prišlo s modernizáciou. Tá je nielen v znamení zmien dizajnu, ale aj v zmenách technológií. A technológií tých, ktoré potrebujete najviac.

Ale začnime pekne poporiadku. Zvonka sa toho veľa nezmenilo, pokiaľ sa pozriete na prednú časť. Štandardom pre všetky verzie bude v nárazník z výbavy označenej balík AMG a novinkou, úplnou, bude použitie novej masky vpredu medzi svetlami. Tá prinesie klasické tvarovanie zo starých Mercedesov s mriežkou ako takou, ale zároveň posunie znak na kapotu.

Mercedes použil to, čo je EQS chýbalo. Chýbalo to v ostatnej dobe viacerým modelom, ale postupne sa to vracia. Neviete čo? Predsa znak na paličke. Toto je klasická mafiánska devíza (vtip). Je mafiánska, ale viete čo myslím. Pán Nikodem Skotarczak z Gdańsku by bol určite z tejto zmeny veľmi nadšený. A aj my sme nadšení, aj keď nie sme mafiáni. Zvonka stačí toto, nič viac.

Vnútri sa toho veľa nezmenilo, akurát výduchy na béčkových stĺpikoch získali chrómové pásiky a zadné sedadlá budú komfortnejšie vďaka o 5 mm hrubšej pene na chrbtovej časti. Ďalšou zmenou môže byť, pre niektoré verzie, použitie Hyperscreen štandardne. Veľký displej s tromi segmentami a uhlopriečkou až 141 cm je základom už aj pre základnejšie modely. Čo to znamená? Otlačky prstov a menej drevených obkladov.

Fajnovejšia správa je pod podlahu. Ani nie tak pod kapotou, ako pod nohami cestujúcich. Batéria totiž narástla využiteľne zo 108,4 kWh na 118 kWh. V praxi to znamená, pri najdlhšom dojazde verzie EQS 450 + posun o 81 km na dojazd 814 km na plné nabitie. To by ale mohlo znamenať reálny dojazd okolo 600 kilometrov v diaľničných podmienkach a teoreticky aj v horších poveternostných podmienkach. Uvidíme aká bude realita, ale na 500 sa musí dostať s prstom v nose.

Ďalšou zmenou je použitie štandardne tepelného čerpadlá a tiež nejakých zopár ďalších vylepšení. Ešte dôležitejšie však vedieť, že podobné zmeny sa udejú aj na spriaznených modeloch. Nárast veľkosti batérie bude aj v prípade EQS SUV pre nový modelový rok, ale aj pre EQE, ale to asi nemá až takúto veľkú batériu. Hyperscreen sa určite rozšíri masívnym spôsobom.

Vylepšená verzia EQS bude dostupná od 25.4. tohto roka na objednanie. Takže ak ho chcete, o 2 týždne môžete konfigurovať.