Krátky Mustang môže stáť až 600 tisíc dolárov

Mustang z obdobia 60-tych rokov je snom nejedného automobilového nadšenca. Vlastne, vďaka filmu 60 sekúnd o ňom snívajú aj tí, ktorí o autách nič nevedia. Eleanor poplietla hlavy mužom aj ženám. Lenže podobne ako každý spevák, či hudobník tej doby, aj Ford so všeličím experimentoval.

Jedným z experimentov bola skrátená verzia Mustang Shorty. Stál za ňou Vince E. Gardner a vznikol len jeden kus. Bol o 406 milimetrov kratší ako normálny Mustang. Zmeny sú aj v zadnej časti a celá karoséria je vyrobená zo sklolaminátu.

Pod neskrátenou prednou časťou pradie motor 260 V8 s objemom 5 litrov a s tromi karburátormi na prípravu zmesi. Špeciálne pre toto auto bola zosilnená aj automatická prevodovka.

História auta je nemenej zaujímavá. Po predstavení sa Shorty predvádzal na turné a bol vystavený v Múzeu Henryho Forda. Ale keďže Ford nemal ani najmenší záujem o sériovú výrobu, rozhodol, že koncept pôjde do drvičky. Gardner to tak nechcel, tak prototyp šlohol a schoval v prenajatom sklade. Ford samozrejme ohlásil krádež. Problémom však bolo, že Vince platil nájom len prvý mesiac. Majiteľ skladu auto našiel po zbúraní jednej steny. Zavolal políciu a Shortyho kúpil zamestnanec poisťovne. Ten ho predal súčasnému majiteľovi, ktorý ho komplente reštauroval.

Auctions America ho ponúkne na dražbe vo floridskom Fort Lauderdale v sobotu 28. marca 2015. Očakáva sa, že sa predá za 400 000-600 000 amerických dolárov.

My sme testovali novší Mustang GT500, prečítajte si dojmy.