Hyundai i30 facelift 3.0

Hyundai i30 dostal facelift, znova

Kórejská automobilka Hyundai predstavila model i30 súčasnej, tretej generácie už v roku 2016. Odvtedy prešiel v roku 2020 faceliftom a teraz sa dostal k druhému faceliftu. Nie je to nepodobné niektorým ďalším automobilkám, ktoré svoj životný cyklus modelov trošku natiahli. Druhý facelift i30 by mal vylepšiť niektoré veci, ktoré sa sťažovali zákazníci, prípadne má nechať to, čo bolo dobré.

Základom vylepšení je použitie inej masky, teda hlavne sita chladiča. A to je asi vpredu všetko, veľmi detailne sa podarilo dizajnérom upraviť nárazník, ale to skoro vôbec nie je vidno. Ja som si najskôr myslel, že je zmenené okolie hmloviek, ale nie, to je stále rovnaké.

Kórejská automobilka Hyundai siahla pri modernizácii i30, samozrejme, aj po nových diskoch s priemerom od 16 palcov, pre výbavu N line s inými nárazníkmi a novými prahmi, buď 17, alebo 18 palcov. Hyundai i30 ponúkne až 12 farieb, pričom 7 z nich bude úplne nových a časť z nich si ponechá z verzie pred modernizáciou. Ďalšia časť príde z histórie, čiže z alternatívy, ktorá v tretej generácie prišla na trh pôvodne.

Zadná časť Hyundai i30 má možno trošku zmenené svetlá, ale omnoho viac vás zaujme spodná časť nárazníka, ktorá dostala absolútne odlišnú chrómovú listu po celej šírke s výrazne hranatým prevedením. Toto auto optický rozšíri a zároveň mu pridá eleganciu. Pri N line to bude určite inak, N line prinesie zase zaujímavejšie prevedenie difúzora. No a, aby som nezabudol, do ponuky sa vráti aj model Fastback s päťdverovú karosériou liftback.

Výrazné zmeny Hyundai avizuje aj na poli bezpečnostnej výbavy, ktorá má obsahovať nielen parkovacie senzory vpredu aj vzadu, ale tiež Hyundai Smart Sense. Systém združujúci viacero bezpečnostných prvkov na úrovni súčasnej doby.

Hyundai oznámil, že výrobu začne už v apríli tohto roka v českom závode v Nošoviciach. Ceny zatiaľ nie sú známe, ale asi nás od ich uvedenia delí buď pár dní, alebo maximálne týždeň a pol. Ak by sa vozidlo začalo vyrábať v apríli, u nás by sa mohli prvé kusy objaviť na prelome mája a júna. Takže si musíte veľmi dobre naštudovať zmeny, aby ste tieto nové i30 vedeli v premávke spoľahlivo identifikovať.