Cupra ide hore, rozširuje ponuku verzií

Automobilka Cupra je určite každému známa, veď ak pravidelne čítate naše testy, tak ste videli Leon, Atecu, ale aj Formentor. Automobilka oznámila, že rozšíri svoju ponuku a to naozaj extrémne. Nepôjde len o elektrické verzie, aj keď Born má byť tou hlavnou hviezdou.

Poďme najprv pozrieť teda na toto elektrické vozidlo. Jazdili sme s ním už dávnejšie a je naozaj dobre odladené, plus k tomu pridáva aj veľmi pekné tvarovanie. Dokonca sa takmer môže zdať, že konštruktéri najskôr vymysleli Born a potom sa dizajn zmenil pre sesterský model s iným logom. Born bude v ponuke s dvomi výkonmi. Kým základný bude mať 150 kW (204 k), verzia eBoost ponúkne 170 kW (231 k). Výkon bude smerovať výlučne na zadnú nápravu. Rovnako to bude aj s ponukou batérií, tiež budú dve, podobne ako verzie motora. Základ bude mať 58 kWh a väčšia kapacitu až 77 kWh netto. Reálne to znamená, že v ponuke automobilky bude prvý elektromobil so základnou cenou 44 280 €. Aktuálne bude v tejto cene ešte výhodnejšia výbava, lebo Born prichádza s výbavou First Edition, ktorá ku úplnému základu pridáva balík Pilot M, balík Bellow Zero a balík Cargo. Ak by ste chceli výkonnejšiu alternatívu Bornu označenú eBoost, tak tá stojí o 320 € viac. Jasné, že väčšina zákazníkov zvolí práve túto možnosť. Ďalšou formou vylepšenia je voľba väčšej batérie, za ktorú si automobilka vypýta 48 180 €. Teda nie za samotnú batériu, ale za celé auto.

Výraznú bombu do cenníku dostal aj Formentor. Nášmu importérovi sa podarilo zabezpečiť ešte 12 dodatočných kusov modelu VZ5 pre náš trh. Stojí síce takmer 70 000, ale je hodný každého eura a je lacnejší ako koncernový súrodenec s rovnakým agregátom. Vo výbavách Formentora budúci rok pribudne aj matná čierna farba v rámci špeciálnej série. Ale o tej až neskôr, keď bude aktuálna a bude mať svoje meno.

Faktom zostáva, že Leon s logom Cupra bude na trhu od 26 630 €, pričom budem mať LEDkové svetlá s lepšími parametrami a aj 18-palcové zliatinové disky. Je to výrazný skok oproti Leonu od SEATu a tu prichádza prekvapenie. Táto verzia dostala motor 1,5 TSI s manuálom. Cupra má tak väčšiu šancu, vrátane kombi Sportstourer, osloviť flotilových klientov. Na to je určený aj ďalší z nových motorov, dvojlitrové TSI s výkonom 140 kW (190 k). Tieto motory majú priblížiť automobilku Cupra ku širšiemu spektrum zákazníkov. Už teraz je úspešná, veď za minulý rok zaznamenala nárast predaja o 189%.

Rovnaké rozšírenie ponuky agregátov, ako postihne Leon a Leon Sportstourer zasiahne aj SUV Ateca. Tu ale cenníky ešte nie sú, lebo reálne nové agregáty prídu až začiatkom roka 2023. Dovtedy bude Ateca dostupná len s dvojlitrom, ktorý má 221 kW (300 k).

Automobilka spolu s novými verziami spúšťa aj akciu Cupra Premium Care, ktorá hovorí o 5-ročnej záruke na auto a servise vozidla v základnej cene na 4 roky, alebo 80-tisíc kilometrov. Toto je dostatočný arzenál noviniek, aby dokázal automobilku katapultovať k ešte lepším predajným číslam.