Audi ukázalo koncept elektrického kombi A6 Avant e-tron

Audi postupne rozširuje rodinu modelov e-tron, ktoré sú úplne elektrické. Najnovšie by sa do rodiny mohol zaradiť aj sériový kus, ktorý by vychádzal z konceptu A6 Avant e-tron. A treba uznať, že takéto kombi vyzerá športovo a štýlovo v jednom.

Koncept A6 Avant e-tron berie to najlepšie, čo automobilka na tomto poli má a ukazuje ešte dynamickejšie detaily. Vizáž jasne hovorí, že kombi bude mať veľa priestoru, ale tiež je jasné, že toto auto nebude mať spaľovací motor. Vidno to na plnej prednej maske s minimom chladiacich otvorov. Nové Audi, teda aspoň tento koncept, bude mať špeciálne svetlá, ktoré dokážu premietať majiteľom nakonfigurovaný tvar priamo na zem.

Predné svetla A6 Avant e-tron Concept budú mať také rozlíšenie, že ak vozidlo zastaví priamo pri stene, tak môžu slúžiť ako projektory a v koncepte bude možné hrať počítačové hry s premietaním priamo na tú stenu. Aj zadné svetla sú zaujímavé a budú mať 3D prvky, tie však nič nikam premietať nebudú.

Interiér zatiaľ automobilka neukázala, lebo koncept ho zatiaľ nepotrebuje. Na niektorých fotkách však vidno dva samostatne stojace displeje, jeden pred vodičom s digitálnym kokpitom a druhý v strede na ovládanie informačno-zábavného systému. Jednoznačné však bude veľký priestor v interiéri. A6 Avant e-tron nebude v elektrickej verzií len o combi, ale automobilka už skôr predstavila aj Sportback. Kým kombi bude mať 0,24 aerodynamický koeficient, Sportback bude mať len 0,22. Práve so Sportbackom zdieľa Avant väčšinu prvkov.

Koncept Avant e-tron využíva platformu Premium Platform Electric PPE, ktorá bude prvýkrát použitá v sériovom modeli Q6 e-tron, ktorý bude crossoverom. To znamená, že na oboch nápravách budú aj pre koncept kombi elektrické motory a poháňať budú všetky kolesá. Celkový výkon bude 350 kW (476 k). Krútiaci moment sa dostane na naozaj sľubných 800 Nm. Audi nehovorí koľko bude mať batéria kapacitu, ale očakáva sa niečo okolo 100 kWh. 800-voltový systém podporuje nabíjanie 270 kW výkonom a nabitie na tristo kilometrov, podľa normy WLTP, bude trvať len 10 minút. Z 5 na 80% sa dokáže takáto baterka dostať za 25 minút.

Ak pôjde tento koncept do výroby, tak sa očakáva aj to, že elektrická A6 Avant bude schopná prejsť na jedno nabitie až 700 km. Vlastne tu nie je vhodné používať slovo ak, skôr sa tu hodí keď. Lebo reálne sa takýto model do portfólia dostane v roku 2024.