Ženeva 2012: Top 15 produkčných áut

Najviac noviniek na jar je prezentované práve v Ženeve. Veď spolu so alternujúcim jesenným Parížom/Frankfurtom je to najvýznamnejšia akcia tohto druhu v Európe. Výrobcovia najskôr modely len odhaľujú postupne na fotkách a realita prichádza až v tomto momente.

Podľa nás je najlepších 15 práve týchto:

1. Mini Countryman JCW

Countryman nie je Mini, skôr Maxi. Ale aj tak mu kúra od John Cooper Works pomohla. Viac výkonu, čierna s červenými pruhmi a vynikajúca prezentácia naozaj zapôsobili.

2. Porsche Boxster

Kufor vpredu, kufor vzadu ostali, tvary sú stále podobné, ale auto sa ešte viac priblížilo 911. Veď klasický Nurburgring dal nový Boxster S pod 8 minút. Vyzerá ako taká evolúcia predchádzajúceho. To vôbec nie je zlé. A Caymann? To skoro nikto nevedel, ale vraj by do roka mal byť hotový.

3. Citroën DS5

Toto je už produkčný model, ktorý bol prestavený dávnejšie, ale aj tak mu patrí čestné miesto. Skvostné tvary môžu dokonca zakrývať aj hybridný naftový pohon.

4. Volvo V40

Volvo sa stratilo vo svojom značení. V40 je super, ale už to nie je ten model kombi, ktorý bol postavený na sedane. Je to priama konkurencia Audi A3 Sportback. Výsledok? Veľmi podarený. Ak bude jazdiť tak ako vyzerá, tak…

5. Jaguar XF Brake

Po X-type zavládol v Jaguare stav bez kombi. XF však prišlo s vyplnením tejto medzery a Break sa môže hrdo postaviť nemeckej trojici Audi A6 Avant, BMW radu 5 Touring a kombi Mercedes-Benz triedy E.

6. Ford Fiesta ST

To naťahovanie s výbavami Sport konečne skončilo. Fiesta ST prišla so 132 kW (180 k) motorom. Naživo sa tvári rovnako agresívne ako na fotkách. Oranžovočervená farba to len podporuje.

7. BMW 6-series Gran Coupé

Mercedes CLS mal doteraz relatívny pokoj. Audi A7 si pritiahlo inú klientelu. Ale všetko sa mení. BMW a jeho Gran Coupé na báze rady 6 zamieša karty. Len by bolo nutné postaviť CLS aj toto vedľa seba a porovnať.

8. Mercedes-Benz triedy A

Definitívne zbohom sendvičovej konštrukcii dáva nové A. Síce bola výborná pre bezpečnosť a malé rozmery, ale aj drahá. Okrem toho zvyšovala ťažisko. Nové A teda ide skôr cestou obyčajného hatchbacku nižšej strednej triedy a mieri proti BMW radu 1 a Audi A3. Mercedes, bravo, dobrý krok.

9. Dacia Lodgy

MPV so siedmymi sedadlami za 9900 eur. Netreba si klopať na čelo, ani hľadať druhú splátku. Je to realita. Čo dostane budúci majiteľ za dané peniaze? Všetko čo potrebuje. Spracovanie je klasické, na aké sme u Dacie zvyknutí a vzhľad naživo pôsobí lepšie ako na fotkách. Súťaž krásy síce nevyhrá, ale na takéto zbytočnosti sa tu nehrá.

10. Ford Tourneo

Auto síce hlási hrdo, že to je koncept, ale Ford na ňom bude meniť len veľmi málo a tým pádom takto bude vyzerať aj nový Transit.

11. Fiat 500L

Päťstovka s názvom obohateným o L ako Largo je naozaj veľká. Fiat neklamal, keď ho pasoval za nástupcu kontroverznej Multiply.

12. Opel Astra OPC

Na športovú alternatívu Astry sme tiež relatívne dlho čakali. Áno, Opel mal síce aj model Mokka, ale ten nebol ani zďaleka tak zaujímavý ako práve toto.

13. Kia C´eed SW

14. Hyundai i30 Wagon

15. Chevrolet Cruze kombi

Ford Fiesta ST ešte raz: