Ženeva 2012: Top 10 budúcnosti (koncepty)


Okrem predstavenia nových áut je najväčšia šou jari príležitosťou pre výrobcov, úpravcov a dizajnérov predstaviť svoje koncepty vozidiel pre budúcnosť. Nebolo ich málo a vybrali sme pre vás Top 10 tých, ktoré boli podľa nás tie naj.

1. Bentley Continental Shooting Brake

Touring Superleggera vytvorilo z predchádzajúcej generácie Bentley Continetal GT niečo, čo pre nás zatienilo aj Alfu Romeo Disco Volante. Shooting Break, či trojdverové kombi z kupé nevidno len tak a málokto sa do takéhoto projektu pustí. Naposledy to bolo veľkosériovo BMW Z3 Coupé.

2. Lamborghini Aventador J

Ďalšia šialenosť, ale priam magická. Auto, ktoré je schopné vyvinúť viac ako 300 km/h a bez čelného skla. Znova paralela z histórie, Renault Spider v deväťdesiatych rokoch bol zo začiatku produkcie tiež bez ochrany posádky čelným sklom.

3. Infiniti Emerg-E

Nissan, ehm, teda jeho luxusná obdoba primárne pre severoamerický trh predstavila koncept Emerg-E. Síce sa špekuluje aj o sériovej výrobe, posledné slovo stále nepadlo. Poháňa ho motor s objemom 1,2 litra spoločne s dvoma elektromotormi. Technika je jedna vec, dizajn druhá. A tá druhá sa veľmi podarila.

4. Honda NSX

Kedysi to bol superšport, ktorý mal konkurovať Ferrari. Čiastočne mu to aj išlo. Veď na ňom pracoval sám Ayrton Senna. Nový je rovnako strhujúci a naviac hybrid. Pre nás by tá druhá časť nemusela byť, ale ľadové medvede asi skáču radosťou.

5. Mini Clubvan

Mini rozširuje paletu rôznymi pohľadmi na ten istý základ. Koncept vanu prestavaného z Clubmanu je geniálny, jednoduchý nápad. Vyhodiť sedadlá, zatemniť okná a je to. Využiteľnosť je stále trochu diskutabilná, ale štýl stopercentný.

6. Range Rover Evoque Cabrio

Kontroverzia tohto exponátu SUV je podobná, akú dosiahlo kedysi Audi s niečím podobným. Na druhú stranu, ak viete, že máte v meste, či dedine jamy, tak asi to bude dobrá voľba. Okrem toho taký doktor z hôr pri alpských jazerách by sa mohol stať s takýmto korábom aj miestnym plejbojom.

7. Lexus LF-LC

Od Lexusu sa už nedá očakávať iné auto ako hybrid. Ani športové modely nie sú výnimkou. Ale znova platí to isté ako pri Infiniti. Dizajn zakrýva aj tento fakt. Pripomínajú ho iba malé nápisy na karosérii. Tiež máte pocit, že sa japonské luxusné odnože dohodli na rovnakom postupe?

8. Citroën Tubik

Sudca Dredd a Silvo Stalonne mali tiež niečo podobné ako koncept dodávky, vlastne vanu z krajiny galského kohúta. Škoda, že je tak ďaleko od sériovej produkcie. Zmes áut na cestách by bola práve takýmto niečím značne obohatená.

9. Nissan Invitation

Vyzerá to, že taká vlažná Tiida by mohla dostať nástupcu, ktorý vyzerá k svetu. Ak zdedí tvary konceptu Inivitation, tak sa mu bude omnoho lepšie dariť na trhu. Názov Invitation už Nissan kedysi použil. Označoval napríklad stupeň výbavy prvej Almery v deväťdesiatych rokoch minulého tisícročia. Koncept Invitation žiaril aj farbou. Oranžová ani nevyzerala ako metalíza, skôr ako chrómová. Prihovárame sa za nahradenie Tiidy práve týmto!

10. Peugeot 208 GTi a XY

Dobre, Peugeot predstavil skoro sériové modely. Ale aj tak ich stále označoval ako koncepty. Síce XY predvádza iba výbavu a farbu, čo nie je problém dotiahnuť do produkcie, ale aj tak vyzeral výborne. Fialová farba mala neskutočnú hĺbku a robila malú dvestoosmičku príťažlivejšou ako strieborná. GTi je kapitolou sama o sebe. Už roky sa hovorí, že toto je ten nástupca 205 GTi, bolo to tak pri 206 aj 207. A bezúspešne. Ako Elvis. Časom tiež stučnel a začal brať drogy. Nebol zlý, ale už to nebolo to, čo sa čakalo. Otázka, ktorá sa nedá zodpovedať až do testu je, či práve 208 GTi bude tým novým Elvisom.

Všetky fotky z reportáží z Ženevy sa nám podarilo vlastnými silami odfotiť, takže ich neuvidíte nikde inde ako na Autogripe.