Ženeva 2012: Top 10 superšportov

Väčšinu z nich nebude možné len tak vidieť na ceste. Niektoré sa ani na ceste celkovo nezohrejú. Budú súčasťou privátnych zbierok a budú naberať hodnotu. Superšporty majú celkom ľahký život. Potom ich ale majiteľ zverí do rúk servisu a nájde ich na stĺpe pouličného osvetlenia. Dovtedy však nechajú zástupy ľudí bez slov s otvorenými ústami.

V Ženeve nebola núdza ani o túto kategóriu áut. Veď vytvára výrobcom imidž, alebo vytvára možnosť presadiť sa.

1. AC 378 Zagato

Britská automobilka bude auto s americkým motorom a talianskym dizajnom vyrábať v Juhoafrickej republike. Zložitá formulácia ale vôbec nevadí. Auto je úžasné, úchvatné a dychvyrážajúce. Jediným nepatričným detailom sú kolotočiarske písmenká z pumpy, ktoré označujú model.

2. Aston Martin V12 Zagato

Úžasné línie od karosárne Zagato sa dostali aj do Astonu. Model V12 tradične využíva strechu s dvoma vypuklinami. Teraz je to zbytočná, ale esteticky dokonalá maličkosť. Kedysi však slúžila pre zväčšenie priestoru nad hlavou kvôli prilbe.

3. Subaru BRZ / Toyota GT86

Tu sa dá vzniesť námietka, že toto superšport nie je. A je to čistá pravda. Európska premiéra dvojičiek však pôsobila magickým dojmom. Zadokolka, boxer, malá hmotnosť. Nebyť Hyundaiu Genesis Coupé, tak by boli skoro bezkonkurenčné. Teda v cenovej hladine takýchto áut. Športové sú obe a obe sú tiež super. Len dokopy sa to vysloviť nedá bez istej formy zveličenia.

4. BMW M6

Výkon jasne hovorí, že M6 superšportom je. Nepriťahuje toľko pohľadov ako Bugatti Veyron, ale jasne sa do kategórie hlási. Nová M6 vyzerá v porovnaní s M5 omnoho ľahšie a menšie. Pri pohľade samotnom je jasné, že ovládanie bude jednoduchšie. Agresia z auta srší pri akomkoľvek pohľade, ale najlepším detailom, ktorý sa nám v redakcii pozdáva je volant.

5. Ferrari F12 Berlinetta

Účelové, svojim spôsobom pekné a úchvatné. Tieto všetky atribúty nové F12 má. Chýba mu ale trochu playboyský výraz, taký ktorý by nielen zastavil mozog, ale aj srdce a vyvolal ešte viac emócií. Výraz „Brutálne“ aj v tomto prípade vytlačil výraz „sexy“.

6. Pagani Huayra

Auto s nevysloviteľným názvom, ktoré prišlo ako náhrada Zondy vyzerá umiernenejšie. Platí to ale do momentu, kedy sa majiteľ a spolujazdec nerozhodnú, že nechajú otvorené dvere, otvoria motor kvôli chladeniu a vyberú niečo z kufra. Potom to vyzerá ako nahnevaná vesmírna loď mimozemšťanov pripravená na útok.

7. Koenigsegg Agera R

Červené R? Veď také má Honda… Severská značka sa zase raz predviedla v najlepšom svetle. Jednoduchý stánok propagoval iba jedno auto. To vôbec nevadilo a matná modrá kričala pri bielych kobercoch. Karbónové kolesá boli už len tou čerešničkou.

8. Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse

Bugatti malo v stánku, na ktorom si architekt musel lámať hlavu obyčajný chrómovo bordový, iba 1000 koňový kus bez strechy, ale aj dva iné. Dva kusy Grand Sport Vitesse žiarili vedľa seba. Modro modrý dorážali smiešne kolesá s modrými pásmi, ale šedý už žiadnu chybu nemal. Pri tých 1200 koňoch by sme sa zmierili aj s tými modrými detailami…

9. Gumpert Apollo

Toto je z tých áut, ktoré sa na ceste ocitnú asi najmenej s celých 10. Napríklad na Slovensku je využiteľný a použiteľný maximálne v Orechovej Potôni. Ináč ho nízka svetlá výška predurčuje k utrpeniu. Nielen auta, ale aj vodiča. Šofér bude mať sťažené aj nastupovanie. Menšou pomocou je odpojiteľný volant.

10. Audi R8 V10 LM

Kabrio z auta, ktoré by mohlo byť okruhovým špeciálom je silná frajerina. Matná bledá modrá mu sekne, ale nalepená mapa na displeji navigácie kazí celú snahu o dobrý efekt. Radšej to malo zostať čierne. Audi, to vážne?

Ferrari sa červená naozaj hodí: