Viac svetiel, viac Škoda Octavia

„Prečo máš toľko očí babička?“

„To aby som ťa dobre videla Marienka!“ Aby dobre videla najmä v noci a tiež to pomáha záujmu verejnosti. Nová Škoda Octavia, teda skôr inovovaná, prichádza s rozdelenými prednými svetlami. Veď aj Kodiaq má rozdelené svetlá, tak prečo nie?

Práve rozdelenie predných svetiel bude vizuálne tou najväčšou novinkou, veď z bočného pohľadu sa zmenia maximálne tvary diskov a zozadu rozmiestnenie prvkov vo svetlách. Rozdeleným predným svetlám sa prispôsobil nárazník a aj maska chladiča. Vpredu bude mať Octavia toľko párov svetiel ako Mercedes triedy E predchádzajúcej generácie v prvej fáze, alebo ako pôvodný Fiat Multipla.

Pozitívom novej prednej časti bude, že aj Škoda konečne ponúkne svetlá výlučne z LEDiek. Tie nahradia bi-xenóny modelu pred faceliftom.

Celkom zaujímavou premenou prešla aj stredová konzola v interiéri. Ponúka možnosť priplatiť za nový systém Columbus s veľkým dotykovým displejom s uhlopriečkou až 9,2 palca. A tiež sa zbavuje normálnych tlačidiel okolo displeja, nahrádza ich dotykovými. Síce tam sú stále, ale pri vypnutom aute ich nestlačíte.

Octavia tiež získa mnoho pomocníkov, ktorých už automobilka predviedla vo väčšom Superbe. Nový parkovací asistent je len jednou z častí, pribudne aj monitorovanie premávky za autom pri cúvaní z parkovacieho miesta, či asistent pri ťahaní prívesu. Komfort môže zase zlepšiť vyhrievaný volant.

Pod kapotou sa veľa meniť nebude. Objem motorov bude od 1,0 litra po dva litre a počet valcov od troch do štyroch. Výkonové spektrum pokryje interval od 63 kW (85 k) po 135 kW (184 k). O RS sa zatiaľ nehovorí, ale dohady hovoria o výkone 180 kW (245 k).

Predaj začne už tento rok, ale reálne sa autá dostanú ku novým majiteľom začiatkom roka 2017.