Total Recall

„Veľké jablko“ má niekoľko jedinečností, ktoré poznáme všetci. Začneme Sochou Slobody, čoby ikonou mesta. Názvy ako Emipre State Building, Time Square, Carnegie Hall či Central Park a aj človek s minimálnou geografickou orientáciou vie, o akom meste je práve reč. Rovnako keby to bola kvízová otázka, viete vymenovať minimálne tri družstvá z oblasti športu. No a bez čoho by New York nebol New Yorkom je žltá rieka taxíkov poskladaná z úžasných Crown Victórií

A práve tento symbol, ktorý denne použije cez 600 tisíc ľudí, či pracujúcich, nakupujúcich alebo turistov, sa vedenie mesta rozhodlo nahradiť novým. Na prebiehajúcej New York International Auto Show sa predstaví taxík zajtrajška, Nissan NV200 Taxi. Úloha zastúpiť kultové auto je skutočne nevďačná. Asi ani slová starostu M.R. Bloomberga, že to bude najbezpečnejší, najpohodlnejší a nevieme aký ešte naj taxík, aký kedy mali, nezmierni jeho rozpačité prijatie verejnosťou.

V 90. rokoch minulého storočia nás americký režiséri kŕmili filmami, ktorých dej sa odohrával v budúcnosti. Akční hrdinovia, zväčša drsní a svalnatí, sa v nich preháňali na podobných škatuliach a chytali zločincov. Štvorkolesové čudá s malými okienkami a všemožnými elektronickými vychytávkami ako autopilot, bezdrôtové komunikačné zariadenia a podobne. A teraz táto kreácia pôsobí, že akosi zaspala dobu.

Spomenieme aspoň nové funkcie, pre ktoré by ho mohli „ňjúročania“ milovať. V prvej rade motor, dvojlitrový 4 valec, ktorý má menšie emisie ako predchodca. Výkon bude asi primeraný, pretože v interiéri sa pohodlne odvezú štyria pasažieri spoločne s batožinou. Cestou na letisko si môžu pozrieť mesto cez panoramatickú strechu. Pri vybavovaní obchodných záležitostí pomôže nabíjačka na mobilný telefón, spolu s 12 voltovou zásuvkou a dvojicou USB portov. Alebo môžu klebetiť s vodičom cez komunikačný systém, prípade ho kontrolovať cez monitor navigačného systému. V zápche, počas horúcich letných dní, príde vhod nezávislá klimatizácia.

Na záver už len poznámka, že Nissan NV200 Taxi budú vyrábať v závode spoločnosti Nissan v Cuernavaca, v Mexiku. Aké patriotické. Obvyklá cena so všetkými plánovanými štandardnými funkciami bude asi 29.700 dolárov.