Suzuki Jimny s piatimi dverami znova nebude pre nás

Suzuki predstavilo pár rokov dozadu naozaj fantastické malé terénne auto s názvom Jimny. Bol to nástupca veľmi populárneho rovnomenného modelu, ktorý využívali elektrikári, plynári, vlastne všetci. Jedinou nevýhodou predchodcu bolo, že občas trochu hrdzavel. Novinka však toto mala zmáknuté a prišla v plnej sile s optimálnymi vlastnosťami.

Lenže potom to prišlo. Rana vo forme emisných noriem a emisných pokút spôsobila, že Suzuki prestalo model Jimny dovážať do Európy so štvormiestnym usporiadaním interiéru. Vozidlo mohlo zrazu mať iba dve miesta, a to aj tak iba na niektorých trhoch. Táto smutná správa však netrvala dlho a Suzuki prišlo s novou alternatívou. Aktuálne ukázalo päťdverovú verziu modelu Jimny, ktorá je celkovo dlhšia a má takmer 4 metre dĺžky. Na rázvore pribudlo 34 cm a na zadných dvoch miestach je teraz viac miesta. Kufor má síce malý objem 208 l, ale nič viac nepotrebujete. Veď máte malé auto masívnymi nájazdovými uhlami a prejazdovým uhlom stále 24°. Takýto má máloktorý terény konkurent. Svetlá výška je stále 210 mm a interiér si prevzal formu z pôvodnej trojdverovej verzie.

Motor pod prednou kapotou je stále ten istý 75 kW (102 k) 1,5-litrový štvorvalec, ktorý poháňa všetky 4 kolesá cez päťstupňovú manuálnu prevodovku, alebo automat so štyrmi stupňami. Vodič si môže zvoliť, či chce stály pohon 4 kolies, alebo chce ekologicky iba zadokolku. Štvorkolka má aj redukčný prevod. Toto auto je optimálne do terénu a je tak jednoduché, že vydrží 1 000 rokov. Ale my ho mať nemôžeme.

Päťdverové Jimny sa ukázalo v Indii, kde sa aj bude vyrábať. India bude teda prvý trhom, na ktorý sa nové päťdverové Jimny dostane. Príde už v máji tohto roka a následne sa bude predávať v Afrike, Austrálii a Latinskej Amerike. Tieto destinácie majú predsa benevolentnejšie emisné normy a nestavajú výrobcov do pozície rukojemníkov, ktorí musia za svoje produkty platiť výkupné.

Pozrite si nielen galériu, ale aj test pôvodného trojdveráku ešte so štyrmi sedadlami!