Štvorkolka už aj v Golfe

Zima si žiada svoje a preto ani Volkswagen nelení a predstavil svoj ťažiskový model s pohonom všetkých kolies. Síce je pravda, že väčšina zákazníkov, ktorá sa v súčasnom počasí rozhodne pre tento pohon ho dostane najskôr tri mesiace, ale každá prijatá objednávka sa počíta.

Podľa výrobcu je tento 4-Motion najsofistikovanejší systém. No, je to klasicky Haldex so zlepšenými reakciami na extrémne zmeny podmienok.

Bude ho možné kúpiť zatiaľ k dvom naftovým alternatívam. Základnou bude 1,6 TDI s výkonom tradičných 77 kW (105 k) a krútiakom 250 Nm. Zrýchlenie sa s pohonom 4-Motion dostalo na 11,5 sekundy a maximálka na 187 km/h. A vraj má popri tom spotrebu len 4,5 litra v kombinovanom cykle.

Viac výkonu sľubuje 2,0 TDI. Veď má 110 kW (150 k) a 320 Nm. S autom aj o poznanie viac zacvičí. Stovka? 8,6 sekundy. Maximálka? 211 km/h. A spotreba sa pritom dvihla oproti menšiemu motoru iba o 0,2 litra na 4,7 litra na sto. Celkom pekné hodnoty.

Cena bola stanovená na 1800 eur, teda aspoň v Nemecku. Ešte plastové nárazníky a Volkswagen pridá Cross, či nie? Tak, či onak, my sme skôr zvedaví na nové GTI.