Šprint aj kvalifikáciu F1 VC Číny ovládli opäť tri tímy

Sobota na okruhu Shanghai International Circuit v Čine priniesla viacero dramatických momentov, napínavé striedanie pozícií v šprinte, ale aj potvrdila jasnú dominanciu troch najsilnejších tímov aktuálneho ročníka F1. Podobne ako počas piatkového tréningu, aj v sobotu sa vo viacerých stajniach potýkali s technickými problémami. V kvalifikácií na nedeľný závod pokoril Kimi Antonelli (Mercedes) doterajší rekord a stal sa najmladším pilotom s pole-position v histórií F1.

Šprint, ktorý mal tentoraz 19 kôl, aj kvalifikáciu opäť ovládli tri najsilnejšie stajne Mercedes, Ferrari a McLaren. Celkom dobré výsledky má nová stajňa Audi, ktorej jazdci sa držia v strede poľa. Problémy pokračujú v stajni Red Bull a na chvoste štartovacieho roštu sú opäť tímy Aston Martin a nováčik Cadillac, ktorým sa v tejto sezóne technicky nedarí.

Tvrdý súboj Ferrari vs. Mercedes

Hneď po štarte šprintu VC Číny bolo na trati naozaj husto a piloti striedali pozície prakticky v každom úseku okruhu. V úvodných kolách viedli intenzívny súboj o vedenie George Russell (Mercedes) a Lewis Hamilton (Ferrari). Počas piatich kôl sa štyri krát vystriedali na čele. O konečnom poradí rozhodli až záverečné kolá a karty zamiešal najmä výjazd Safety Car po poruche monopostu Nico Hülkenberga (Audi) v štrnástom kole. Musel zastaviť na trati kvôli poruche pohonnej jednotky a elektroniky. Auto stratilo výkon, nemohol pokračovať ďalej a tak ho marshali museli odtiahnuť.

Kvôli bezpečnosti pretekov F1 vyšiel na trať Safety Car, ktorý autá viedol približne dve kolá. Preteky boli reštartované tri kolá pred koncom a George Russell (Mercedes) nakoniec kontroloval tempo po reštarte, čo mu zásadne pomohlo v udržaní prvej pozície. Podľa Reuters Russell po pretekoch povedal, že šprint bol „strategicky náročný, ale auto bolo veľmi silné“. Naopak, problémy pokračovali v stajni Red Bull. Max Verstappen, ktorý v šprinte obsadil deviatu pozíciu, označil jazdu za „boj o prežitie v každom kole.“ Ako sa neskôr vyjadril, monopost bol nestabilný, vnímal slabý výkon motora a veľkú degradáciu pneumatík.

Kolízie, penalizácia a vyhýbanie sa vyšetrovaniu

V úvodnej fáze šprintu F1 nastal interný konflikt medzi jazdcami Ferrari. Lewis Hamilton štartoval pred Charlesom Leclercom. V prvých zákrutách okruhu Hamilton bránil vnútornú stopu, zatiaľ čo Leclerc sa snažil o útok po vonkajšej strane. Hamilton ho vytlačil k okraju trate a Leclerc musel ubrať plyn, aby sa vyhol kolízií. Monačan do rádia nervózne reagoval: „Vie, aké široké sú tieto autá?“. Incident však nebol vyšetrovaný a tak k penalizácií nedošlo. Neskôr sa však Leclerc pred Hamiltona nakoniec dostal a v šprinte obsadil druhé miesto pred svojím tímovým kolegom.  

Po reštarte za Safety Car jazdec Oscar Piastri (McLaren) predbehol Kimi Antonelliho (Mercedes), no z boxov McLarenu nariadili Piastrimu pozíciu vrátiť, keďže údajne predbiehal pri žltých vlajkách. Chceli sa tak vyhnúť možnému vyšetrovaniu a následnej penalizácií. Onboard zábery však neskôr ukázali, že Antonelli predtým vybehol z trate, takže manéver bol pravdepodobne legitímny.

Paradoxne to bol práve Kimi Antonelli (Mercedes), kto v tomto šprinte dostal tvrdú penalizáciu desať sekúnd. Trest mu uložili za spôsobenie kolízie s Isackom Hadjarom (Red Bull) v 6. zákrute hneď v úvodnom kole pretekov. Antonelli si tento trest odpykal počas zastávky v boxoch počas výjazdu Safety Car a napriek tomu skončil na 5. mieste, priamo pred Piastrim.

F1
Ilustračná foto: https://pixabay.com/photos/george-russell-formula-one-racing-6655010/

Antonelli pokoril jeden z rekordov F1

Štartové pole po kvalifikácií na samotný nedeľný závod F1 vyzerá ako cez kopirák. Prvé tri rady opäť patria trom najsilnejším tímom a vedľa seba stoja tímový kolegovia Mercedes, Ferrari a McLaren. Kimi Antonelli (Mercedes) sa vo veku 19 rokov, 6 mesiacov a 20 dní stal najmladším držiteľom pole position v histórii Formuly 1, čím prekonal doterajší rekord Sebastiana Vettela. Mercedes potvrdil skvelú formu ziskom celého prvého radu, napriek problémom, ktoré sa nevyhli Russellovi (Mercedes). Na konci druhej časti kvalifikácie (Q2) poškodil predné krídlo, čo spôsobilo nútenú výmenu.

V úvode tretej časti kvalifikácie (Q3) jeho monopost W17 zostal stáť na trati a neskôr sa zasekol na treťom prevodovom stupni. Mechanikom sa však podarilo auto spojazdniť a Russell v jedinom meranom kole na konci kvalifikácie vybojoval druhé miesto. Postup do finálovej desiatky ovplyvnil šmyk Gabriela Bortoleta (Audi) v poslednej zákrute počas Q2. Spôsobil žlté vlajky, ktoré zmarili nádeje jazdcov ako Nico Hülkenberg (Audi) či Esteban Ocon (Haas) na zlepšenie času. Max Verstappen (Red Bull) a Isack Hadjar (Red Bull) mali obrovské problémy s priľnavosťou.

V Q1 dokonca museli prezuť na mäkké pneumatiky, aby sa vyhli vypadnutiu, čo ovplyvnilo ich stratégiu v ďalších častiach. Po kvalifikácií boli pocity jazdcov opäť na opačných póloch, podľa umiestnenia, ktoré dosiahli. Najväčšiu radosť mal, pochopiteľne, Kimi Antonelli (Mercedes). „Je to neskutočný pocit. Vedel som, že auto je rýchle, a keď som videl Georgeove problémy, vedel som, že musím zajazdiť čisté kolo. Stať sa najmladším víťazom kvalifikácie je bonus, o ktorom som ani nesníval.“ Jeho úspech ocenil aj sedemnásobný majster sveta Lewis Hamilton (Ferrari): „Antonelli odviedol skvelú prácu.

Max Verstappen (Red Bull) kvalifikáciu označil za čistú katastrofu. Sťažoval sa na absolútny nedostatok gripu a balansu. „Celý deň bol katastrofa. Žiadny grip, žiadny balans, strácame masívne množstvo času v zákrutách.“ George Russell (Mercedes) bol napriek technickým problémom s druhým miestom spokojný. „Vzhľadom na to, že auto bolo zaseknuté na trojke, je zázrak, že stojím v prvom rade.“ Do skupinky nespokojných jazdcov patrí aj úradujúci majster sveta Lando Norris (McLaren), ktorý sa vyjadril, že ich hlavným problémom je strata času najmä na rovinkách.

Pred nedeľným pretekom, ktorého štart je naplánovaný na 8:00 nášho času, si náskok stále drží stajňa Mercedes, v tesnom závese sa drží Ferrari a piloti z McLaren-u opäť deklarujú slabý výkon svojich monopostov, najmä v kvalifikačných jazdách.

Šprint – F1 VC Číny 2026 (kompletná klasifikácia)

Pozícia Jazdec Tím Čas / status Body
1 George Russell Mercedes 33:38.998 8
2 Charles Leclerc Ferrari +0.674 s 7
3 Lewis Hamilton Ferrari +2.554 s 6
4 Lando Norris McLaren-Mercedes +4.433 s 5
5 Kimi Antonelli Mercedes +5.688 s 4
6 Oscar Piastri McLaren-Mercedes +6.809 s 3
7 Liam Lawson Racing Bulls-Red Bull Ford +10.900 s 2
8 Oliver Bearman Haas-Ferrari +11.271 s 1
9 Max Verstappen Red Bull Racing-Red Bull Ford +11.619 s 0
10 Esteban Ocon Haas-Ferrari +13.887 s 0
11 Pierre Gasly Alpine-Mercedes +14.780 s 0
12 Carlos Sainz Jr. Atlassian Williams-Mercedes +15.753 s 0
13 Gabriel Bortoleto Audi +15.858 s 0
14 Franco Colapinto Alpine-Mercedes +16.393 s 0
15 Isack Hadjar Red Bull Racing-Red Bull Ford +16.430 s 0
16 Alexander Albon Atlassian Williams-Mercedes +20.014 s 0
17 Fernando Alonso Aston Martin Aramco-Honda +21.599 s 0
18 Lance Stroll Aston Martin Aramco-Honda +21.971 s 0
19 Sergio Pérez Cadillac-Ferrari +28.241 s 0
20 Nico Hülkenberg Audi DNF (mechanical) 0
21 Valtteri Bottas Cadillac-Ferrari DNF (power unit) 0
22 Arvid Lindblad Racing Bulls-Red Bull Ford DNF (collision) 0

Kvalifikácia – F1 VC Číny 2026 (kompletné výsledky)

Pozícia Jazdec Tím Najlepší čas
1 Kimi Antonelli Mercedes 1:32.064
2 George Russell Mercedes +0.222 s
3 Lewis Hamilton Ferrari +0.351 s
4 Charles Leclerc Ferrari +0.364 s
5 Oscar Piastri McLaren-Mercedes +0.486 s
6 Lando Norris McLaren-Mercedes +0.544 s
7 Pierre Gasly Alpine-Mercedes +0.809 s
8 Max Verstappen Red Bull Racing-Red Bull Ford +0.938 s
9 Isack Hadjar Red Bull Racing-Red Bull Ford +1.057 s
10 Oliver Bearman Haas-Ferrari +1.228 s
11 Nico Hülkenberg Audi Q2
12 Franco Colapinto Alpine-Mercedes Q2
13 Esteban Ocon Haas-Ferrari Q2
14 Liam Lawson Racing Bulls-Red Bull Ford Q2
15 Arvid Lindblad Racing Bulls-Red Bull Ford Q2
16 Gabriel Bortoleto Audi Q2
17 Carlos Sainz Jr. Atlassian Williams-Mercedes Q1
18 Alexander Albon Atlassian Williams-Mercedes Q1
19 Fernando Alonso Aston Martin Aramco-Honda Q1
20 Valtteri Bottas Cadillac-Ferrari Q1
21 Lance Stroll Aston Martin Aramco-Honda Q1
22 Sergio Pérez Cadillac-Ferrari Q1

Ilustračná foto: https://pixabay.com/photos/charles-leclerc-formula-one-race-6633966/