SEAT Ibiza oslavuje, kam sa za 40 rokov posunul?

SEAT Ibiza patrí spokojne medzi vozidlá segmentu B, kde predvádza, že takéto malé auto má čím zaujať nielen z pohľadu dynamického dizajnu, ale aj rozumného stvárnenia detailov a tiež z pohľadu rozumnej hodnoty za peniaze.

Pôvodný SEAT Ibiza sa na trhu objavil už v roku 1984, takže tento rok bude oslavovať až 40 rokov. Vtedy prvá generácia využívala aj poznatky automobilky Porsche, ale spoliehala sa aj na FIAT. Prvou generáciou, do ktorej zasiahol viac Volkswagen bola tá druhá a tretia, s oblými tvarmi, je stále častým zjavom na našich cestách. Štvrtá generácia ostala trochu menej výrazná a súčasná piata ukazuje, že je plnohodnotným a kompetentným malý autom aj v súčasnosti. Ostrý dizajn a línie, ktoré len tak nezostarnú sú predsa základom na zotrvanie na trhu.

A keďže SEAT Ibiza bude mať tento rok 40 rokov, automobilka prináša špeciálnu sériu s názvom Anniversary Limited Edition. Táto špecialita sa začne predávať v prvom štvrťroku 2024 a ponúkne nielen nové prvky výbavy, prípadne inak zložené základné nastavenie, ale aj zmenené farby.

Zmeny sú len základné, ale o to zaujímavejšie. Karoséria bude lakovaná exkluzívne sivím odtieňom Graphene Grey a stredový stĺpik dostane laserom vygravírované logo špeciálnej série Anniversary Limited Edition. Vozidlo bude stáť na 18-palcových zliatinových diskoch s tmavým odtieňom Cozmo Grey. Do interiéru sa zase dostanú škrupinové športové sedadlá s integrovanou opierkou hlavy a špeciálnym textilným poťahom určeným pre túto sériu. Obklady interiéru sú pod taktovkou tmavého hliníkového povrchu. Prahy zase ozvláštni laserom vytvorené logo série. Sú to síce malé zmeny, ale o to zaujímavejšie z dlhodobého hľadiska.

Ceny budú stanovené neskôr, ale určite budú o kúštik vyššie ako má súčasný vrchol s označením FR. Za 40 rokov sa teda SEAT Ibiza posunul z malého auta ku autu, ktoré je väčšie ako svojho času Golf tretej generácie. Ibiza je tak plnohodnotným mestským vozidlom schopným prepraviť aj pasažierov a rodiny s menšími deťmi.