RenaultSport R.S. 01 je naozaj superšport

Po tom, čo sa Renault rozišiel s Caterhamom nabrali okolnosti rýchly spád. RenaultSport teraz predstavil model R.S. 01, čo je brutálny superšport, ktorý ponaháňa nielen Ferrari, ale aj MP4-12C od McLarenu, AMG Mercedesy a mnoho ďalších agresorov.

Lenže druhý bod hovorí o tom, že R.S. 01 bude iba na preteky. Asi by si ho za 282 tisíc britských libier na každodenné jazdenie kúpil málokto. Síce vyzerá ultimátne, aj je ultimátne, ale ak majiteľ bude baliť opačné pohlavie na party a príde otázka o výrobcovi auta, tak Renault na prvé počutie až tak presvedčivou odpoveďou nie je.

Ale naspäť k autu. Karbónový monokok spĺňa normu LMP1 na preteky. A na spoluprácu na ňom si Renault zobral Dallaru. Celá mašina váži menej ako 1100 kilogramov. To v spojení s výkonom 373 kW (500 k) a krútiacim momentom 600 Nm zaručuje brutálne výkony. Ak by ste chceli vedieť, tak výkon podáva agregát V6 s objemom 3,8 litra a dvoma turbami. Bliklo? Nie? Tak skúsme VR38DETT. Stále nič? Motor je z Nissanu GT-R. Agregát poháňa zadnú nápravu a o rozdelenie výkonu sa stará sekvenčná prevodovka Sadev. Maximálna rýchlosť by sa mala dostať na 300 km/h. Za diskami Braid s osemnástimi palcami obutými do pneumatík Michelin schovávajú brzdy s priemerom 380 milimetrov a šesťpiestikovým systémom vpredu.

Tlmiče nesú tiež renomovanú značku. Dodal ich Öhlins a sú nastaviteľné. Alain Prost, bývalý pretekár F1 o ňom prehlásil: „Je to vynikajúce športové náradie, je to tá najčistejšia tradícia triedy GT.“

RenaultSport R.S. 01 bude súťažiť v pretekoch RenaultSport Trophy. My ho chceme na cesty! Len tak mimochodom, nepripomína niekomu spredu trochu Audi R8?