Pozrite si novú štvorku od BMW, má naozaj veľkú masku chladiča

O zväčšovaní ľadviniek BMW sa hovorí už od predstavenia THE 7 a X7. Dobre, sedmičky a X7. No a teraz sa ukázala aj nová štvorka, THE 4, ak chcete. Niekoľko špiónskych fotiek ukazovalo naozaj veľkú prednú masku tohto auta a akurát sa potvrdilo, že to boli reálne fotky. Vieme, že veľa ľudú bude hejtovať túto novinku v dizajne, ale nám sa nebridí. Práve naopak, štvorka nezanikne popri ostatných autách a bude vždy niečim extra.

Ale poďme teda pekne po poriadku, predok nie sú len veľké ľadvinky, sú tam aj svetlá, ktoré sú štandardne LEDkové a môžu mať aj príplatkové laserové osvetlenie. Celkové rozmery narástli, na dĺžku pribudlo 128 milimetrov, na šírku 27 a na výšku 6. Rázvor je o 41 milimetrov dlhší, takže bude viac miesta aj na zadných sedadlách. Možno. Zväčšenie rozmerov umožnil odchod šestky, ktorú nahradila značne väčšia osmička. Ostatné tvary kupé nebudú diskutované a práve s osmičkou zdieľa niektoré línie zadnej časti. A to je paráda.

Interiér je nejako povedomý. Veď pochádza z trojkového sedanu, či kombi. Veľa sa toho nezmenilo, teda ak sa bavíme o prístrojovej doske. Veľa je totožného aj s ostatnými modelmi značky, lebo napríklad stredový ostrovček s ovládacím kolieskom, pákou a tlačidlami je podobný naprieč modelovým spektrom od jednotky po X7. Informačno-zábavný systém získa niektoré nové funkcie, ale zachová si bezdrôtové Apple CarPlay a pridá k nemu bezdrôtový systém Android Auto.

Z ponuky sedanu rady 3 preberie aj motory. Samozrejme ponuka bude od 420 hore, či to bude benzín, alebo nafta. Tak len zrýchlenie základné verzie, 420i bude mať 135 kW (184 k), 430i zase 190 kW (258 k), 420d ponúkne 140 kW (190 k) a 430d 195 kW (265 k). Vrchol benzínovej ponuky bude radový šesťvalec s označením M440i, ktorý bude mať 274 kW (384 k) a doplnkový elektrický aparát s 48V a výkonom 8 kW (11 k). Okrem neho bude v ponuke aj M440d s 250 kW (340 k) a 700 Nm. Všetky motory budú mať výlučne osemstupňovú automatickú prevodovku. Dobre, môže byť, lebo práve 8-stupňový ZF je naozaj výborný. Niektoré verzie naviac ponúknu pohon všektých kolies.

V ponuke bude nové kupé od októbra 2020 a do marca 2021 by mali nabehnúť viaceré verzie.