Nové kupé so štyrmi dverami od VW je Arteon

Keď Volkswagen predstavil štvordverové kupé Passat CC, zdalo sa, že trafil biele do čierneho, či hlavičku po klinci. Skrátka to vyšlo. Nie je ich síce na cestách zálahy, ale stále je elegantným vozidlom. Vypustenie slova Passat už nechalo iba CC a zdá sa, že dizajn sa ešte zlepšil. Teraz ale prichádza nová generácia s názvom Arteon a tá je, na Volkswagen, naozaj pekná.

Nový model nadväzuje na koncept Sport Coupe Concept GTE, ale všetky detaily dotiahol do sériového stavu. Dokonca sa dá povedať, že vyzerá, s balíkom R-line, takmer rovnako. Vpredu je výrazná maska, ostro rezaný nárazník a Full LED svetlá. Na rozdiel od CC je nový Arteon už liftbackom, čo je výrazne praktickejšia karoséria ako sedan.

O praktickosti svedčí aj fakt, že objem batožinového priestoru je normálne 563 litrov a po sklopení sedadiel vzrastie na 1557 litrov. Volkswagen predbežne potvrdil, že by niekedy mohlo prísť aj športovo ladené kombi.

Arteon bude väčší ako Passat. Na dĺžke to znamená prírastok 9,4 centimetra, na šírke 4 centimetre a výška naopak klesla o 2,8 centimetra. Rázvor sa predĺžil o 5 centimetrov, z čoho sa môžu tešiť zadní pasažieri. Interiér je ale trochu nudný. Teda konzervatívny.

V ponuke agregátov zažiari nový 1,5 TSI s výkonom 110 kW (150 k). Ale to nie je všetko a budete predsa chcieť nielen dynamický výzor, ale aj dynamické jazdné vlastnosti. V takom prípade sa dá spoľahnúť na 2,0 TSI s 140 kW (190 k), alebo s 206 kW (276 k). Najvýkonnejší motor je kombinovaný s pohonom všetkých kolies, rovnako ako v Superbe. Naftové 2,0 TDI ponúkne výkony 110 kW (150 k), 140 kW (190 k) a 176 kW (240 k). Najvýkonnejší model je znova iba s pohonom všetkých kolies.