Nikola Motors plánuje výrobu čistých kamiónov

Americké spoločnosti si meno balkánskeho vedca rozdelili celkom agresívne. Kým priezvisko uchmatol Elon Musk pre Tesla Motors, stále zostalo meno. To používa druhý výrobca elektromobilov, Nikola Motor Company.

Na rozdiel od Tesly sa Nikola nepúšťa do osobných vozidiel. Má v ponuke elektrické UTV Zero (štvorkolka s rámom ako Polaris RZR ši Arctic Cat Wildcat). Existuje najmä ako vizualizácia s kvalitou na úrovni prvého Need for Speed Underground. Už mu chýbajú len neóny zospodu kvôli bodom za imidž.

Omnoho zaujímavejší je druhý model. Nikola One má byť hybridným kamiónom. Nie takým ako sú bežné u nás, ale skôr takým tradičným americkým. Plánovaná cena je celkom ambicióznych 375 tisíc amerických dolárov.

Nie je úplne elektrický, okrem 320 kWh batérií má aj range extender v podobe turbíny. Vraj má zvládať presuny s polovičnými nákladmi oproti naftovým kamiónom. S nádržou s objemom 567 litrov na plyn zvládne prejsť takmer 1900 kilometrov. Výrobca je dokonca tak stotožnený so svojim úspechom, že ku prvým 5000 rezerváciám pridáva 100000 galónov (cca 380 tisíc litrov) CNG. To by mohlo stačiť na milión míľ, čiže 1600000 kilometrov.

Nikola One 01 Nikola One 02