Mercedes sa vrhne medzi terénne pick-upy

Nissan aktuálne vládne tomu, čo považujeme za komfortný pick-up s Navarou. Nie je sa čomu čudovať, naposledy sme mali Ranger pred faceliftom. A vtedy bol najmä pracovným vozidlom. Čakáme tento rok na Hilux a na začiatku budúceho roka to vidíme na Amarok. Novú úroveň komfortu a kvality má nastoliť nová trieda Mercedesu, X-Class.

Nová trieda sa najskôr v švédskom Štokholme predviedla ako koncept a to rovno v dvoch vizuálnych alternatívach. Jedna je zameraná výrazne na terén a druhá skôr na mesto. Spoločným menovateľom sú však príjemné tvary známe z angličákov.

Pritom toto auto nie je prvým pokusom Mercedesu preraziť medzi pick-upmi. Len nedávno si pamätáme G63 AMG 6×6. To ale odpálilo s cenovkou, ktorá z neho spravila úplne VIP VIP auto. X-Class má byť omnoho dostupnejšia. Veď pod kapotou bude mať V6 na naftu a štvorvalec z dodávky Renault. Ale ten biturbo známy z Navary. Navara pritom poskytla základné stavebné prvky. Podvozok bude disponovať pohonom všetkých kolies a uzávierkami na oboch nápravách.

Okrem vizuálne príjemného zovňajšku bude interiér luxusným miestom na trávenie času. Reálne žiadne pick-up súčanosti taký luxus neponúka, aj keď najviac sa snaží inovovaný Volkswagen Amarok, ktorý bude najzásadnejším konkurentom triedy X.

Reálna verzia sa ukáže koncom budúceho roka, kedy začne aj predaj. Pre Európu, Afriku a Áziu sa bude vyrábať v španielskej Barcelone. Do USA namierené nemá.