Mercedes inovoval GLA a GLB. Ak stojíte, zahráte si hry

Mercedes GLA a aj GLB sú na trhu už viac ako 3 roky. To je neklamné znamenie toho, že postupne prídu s modernizáciou. A to postupne prišlo vlastne naraz. Automobilka inovovala oba modely a oba dostali približne rovnaké vylepšenia. Prichádza lepšia výbava a jemne zmenený dizajn.

Základná zmena, v prípade oboch modelov, je úprava dizajnu prednej časti. Dokáže predviesť zaujímavejšiu masku chladiča a tiež nové svetlomety, ktoré sú štandardne vybavené LEDkami. Áno, doteraz to tak nebolo. Zadná časť ostáva pri tradičnom usporiadaní, ale zmeny môžete badať vo vzorkovníkoch farieb. Tak GLA ako aj GLB získajú novú spektrálnu modrú metalízu a tiež prídu s novými tvarmi zliatinových diskov, ktoré majú priemer 18 až 20 palcov.

Ak by sa vám zvonku zdali zmeny len veľmi mierne, tak vnútri to je azda ešte menší pokrok. Všetko je pri starom, akurát sa zmenili displeje. Ten pred vodičom môže byť stále buď 7-palcový, alebo 10,25-palcový, ale stredový bude mať vždy väčšiu uhlopriečku. Bude zobrazovať najnovšiu generáciu systému MBUX, ktorá ponúkne štandardné hlasové ovládanie, s okrídlenou frázou „Hej, Mercedes.“ Automobilka však pridala niekoľko nových funkcií a aj možnosť hrať hry v zastavenom vozidle. Môžete si vybrať Vzdušný hokej, Sudoku, Pexeso, prípadne zvoliť kvízy, ktoré využijú trvalé pripojenie vozidla. Sú to síce blbosti, ale napríklad ak čakáte v GLA na nabitie, tak môžete funkcie využiť. Omnoho viac budete využívať štandardné zrkadlenie mobilných telefónov vo forme Android Auto a Apple CarPlay, výhradne na bezdrôtovom princípe. Aj tu by asi stačilo. Poďme sa pozrieť na motory.

Benzínové agregáty budú mať štandardne mild hybridný doplnok, ktorý bude mať výkon 10 kW (14 k) a bude slúžiť nielen na plachtenie a udržiavanie rýchlosti, ale v režime Boost prinesie aj lepšie zrýchlenie. Výhody mild hybridu sú teda nielen v nižšej spotrebe a lepšej dynamike, ale aj väčšom komforte vďaka spomenutému plachteniu. Vtedy sa spaľovací motor vypne a vozidlo využíva výhradne elektrickú energiu. Naftové motory s objem 2 litre ostali pre oba modely rovnaké.

Menšie GLA však môže mať aj plug-in hybrid. Ten sa zmenil a ponúka 160 kW (218 k) kombinovaného výkonu, ktorý čerpá z benzínového štvorvalca s objemom 1,33 litra a elektromotora. Elektromotor má svoju energiu uloženú v batérií s kapacitou 11,2 kWh. Podľa WLTP má mať na nabitie dojazd 62 až 70 km. Mercedes je známy tým, že aj pre tieto vozidlá prináša rýchle nabíjanie. Takže to čakanie na nabitie nebude príliš dlhé.