Volkswagen ID.2all je koncept elektroauta za 25-tisíc

Automobilka Volkswagen pracuje na menšom elektrickom modeli od súčasného ID.3 s faceliftom. Bude to auto, ktoré bude čerpať práve z ponuky aktuálneho konceptu ID.2all. Nemecká automobilka ukázala svoj koncept s platformou MEB Entry, ktorá bude základná pre všetky budúce malé elektromobily.

Na rozdiel od veľkého MEB príde s pohonom prednej nápravy, ktorý bude zabezpečovať, v prípade konceptu, elektromotor s výkonom 166 kW (225 k). Malému autu udelí zrýchlenie na stovku za menej ako 7 sekúnd. Obmedzenie maximálnej rýchlosti na 160 km/h je vedľajšia a nie úplne dôležitá správa. Tou dôležitou správou je, že tento malý elektromobil by mal zvládnuť prejsť na nabitie až 450 km. O tom aká bude batéria zatiaľ automobilka neinformovala, ale pocit, že to môže byť batéria s kapacitou približne 50 až 55 kWh.

Technické údaje je ešte skoro rozoberať, lebo nový elektromobil, ktorý by mal vychádzať z konceptu bude na programe až v roku 2026. Dovtedy sa môže ešte veľa vecí zmeniť. Nemecká automobilka teda prinesie ľudové vozidlo, ktoré ale bude mať niektoré pokročilé funkcie. Budem mať určite adaptívne svetlomety, ktoré budú mať vpredu prepojenie a vzadu tiež. Vizáž môže kopírovať koncept, ktorý je až príliš blízko vizuálnej realite. Má päť dverí, pričom zadné sú so schovanou kľučkou celkom nenápadné. Zaujímavý je ale interiér. Batožinový priestor má základný objem 490 litrov a po sklopení vznikne priestor až s objemom 1335 litrov. Tieto obrovské rozmery sú možné vďaka elektrickej platforme.

Veľký bude aj priestor v interiéri. Aj napriek tomu, že vozidlo má veľkosť Volskwagenu Polo s dĺžkou 4050 mm a šírkou 1812 mm, rázvor je až 2600 mm, čo atakuje súčasný Golf s 2628 mm. Dôležitou zmenou v prednej časti bude použitie viacerých fyzických tlačidiel. Súčasne modely ID ich akosi nemajú. Fyzické koliesko v strede bude slúžiť na ovládanie informačno-zábavneho systému, klimatizácia bude mať taktiež fyzický podsvietený panel a aby toho nebolo málo, na volante sa objavia tiež reálne ovládače. Na každej strane bude jedno koliesko a dve tlačidlá. Volkswagen ID.2all sa našťastie vráti ku 4 spínačom na ovládanie okien a nie prepínaniu, či chcete predné, alebo zadné okná manipulovať.

Volkswagen teda predstaví svoj nový model už roku 2026 a tiež treba skonštatovať, že konštruktéri pracujú aj na alternatíve, či skôr ešte menšom vozidle, ktoré by stálo 20 000 €. Toto je však hudba budúcnosti, trochu vzdialenej. Bližšie máme uvedenie inovovaného modelu ID.3, ale aj predĺženého ID.Buzz a veľkého elektrického, ale nízkeho ID.7.