Ford Performance Event vyvrcholil fantastickou spanilou jazdou

Ford oslavuje 55 rokov Mustangu aj na Slovensku. Teda jedna časť oslavy sa konala na Slovakiaringu, kde boli pozvaní zákazníci, ktorí vlastnia tento model, alebo niektorý z modelov nesúcich označenie ST a RS. Aj preto je názov celej akcie Ford Performance Event. A ak sme dobre zachytili, tak bude aj budúci rok. Nečudujeme sa, tento rok bola vymakaná.

Samotný príchod rozdelil Mustangy podľa roku výroby a na samostatné miesto šli modely RS a ST. To, že sa bolo na čo pozerať je asi jasné, veď len Mustangov bolo okolo 70. Veľká účasť bola aj vďaka Mustang klubu na Slovensku.

Hneď po úvodných slovách strhli hostesky plachty z nového Focusu ST. Na výber je s karosériou hatchback a kombi. A tiež ponuka motorov bude pestrá. Okrem 2,3-litrového benzínového štvorvalca bude dostupný aj dvojlitrový naftový motor. Pre benzín bude prvýkrát v ponuke automatická sedemstupňová prevodovka.

Tú však netreba, lebo manuál má výborné dráhy a dobre sa s ním radí. My sme si Focus ST skúsili v Centre bezpečnej jazdy. Na odtrhovej ploche funguje Focus ST znamenite, ľahko sa dá korigovať a aj s vypnutými asistenčnými systémami nevytvára zákerné situácie. Na kruhovom klzkom teste vynikla nedotáčavosť prirodzená pre predokolky. Sem sa viac predsalen hodí Mustang s pohonom zadnej nápravy.

Ďalší program boli šprinty na okruhu. Po dlhšom pozorovaní sme sa posadili za volant päťlitrového Mustangu a šli skúsiť šťastie. Nová desaťstupňová prevodovka radí naozaj rýchlo a v špeciálnom šprintovom nastavení s jasným trhnutím. Jediný pokus, samozrejme, znamenal, že náš čas bol dosť slabý, takže ani nebol publikovaný.

Vrcholom celého, veľmi dobre zorganizovaného, podujatia však bola spanilá jazda. Miesto státia na Pit lane a fotenia sme zvolili zadné sedadlo v Mustangu s otvorenou strechou. Nápad dobrý, realita trochu iná. Najmä keď sa rýchlosti dostali ku dvojstovke. Zabudli sme zdôrazniť, že spanilá jazda bola po samotnom okruhu, takže o prekračovaní rýchlosti nie je žiadna reč. Len pobyt vzadu v takých rýchlostiach vôbec nie je príjemnou záležitosťou. Všetko však ľahko vynahradili pohľady na rôzne generácie Mustangu pri západe slnka.

Budúci rok bude akcia znova a už teraz sa na ňu tešíme.