Ženeva 2012: Top 5 záchrancov ľadových medveďov

Ženeva bola celá taká trochu eko. Svoje miesto si našli aj minuloročné auto roka Nissan Leaf, aj tohtoročné, Chevy Volt. Tie však neboli tým naj, čo zelené autá predvádzali. V podstate skoro všetky automobilky sa snažili dostať do priazne Greenpeace. Nie všetky zaujali. Nám sa páčilo týchto 5. Špeciálne miesto má Renault Zoe, ktorý je sériovým elektromobilom s jediným problémom, všetky jeho fotky boli nepoužiteľné kvôli rozostreniu.

1. Morgan plus E

Morgan predviedol, to, čo by od neho nikto nečakal retroauto s elektromotorom. Technicky je však najzaujímavejšie spojenie s manuálnou päťstupňovou prevodovkou.

2. Nissan e-NV200

Normálna verzia NV200 nie je magnetom pre oko, ale elektrická sa podarila vďaka inému stylingu a krikľavej modrej farbe.

3. Tesla model S

Po roadsteri prichádza sedan. Dá sa charakterizovať jedným slovom – krásny. Skoro ako Aston Martin.

4. Volvo Plug-In Hybrid

Spaľovacie motory tiež dokážu zachraňovať svet. Najmä keď vďaka použitiu hybridných technológií dosahujú spotrebu okolo dvoch litrov nafty. Cena V60 PIH je 57 000 eur.

5. Valmet Dawn EV

Auto, ktoré jediné ostalo prikryté plachtou celú výstavu. Vlastne nebolo prikryté, ono bolo plachtou. Nad jej povrch sa dostali iba komponenty, ktoré Valmet ponúka ďalej ako elektromotor, ovládacia jednotka a indukčný nabíjací systém. Posledne menovaný ešte naplno nefunguje a je vo fáze testovania.

P.S.: My veľmi tomuto neveríme, sme na strane tých, čo si myslia, že reálna spotreba je vyvážená samotnou produkciou energie, ktorá fosílne palivá míňa (jasné, že okrem iných, čistejších, napríklad jadrových palív). Takisto nám nevonia samotná výroba akumulátorov do auta.