Volvo V60 Plug-In-Hybrid – Hybridné kombi dostalo cenovku 57 000 eur

Populárne kombi Volvo V60 sa na tohtoročnom autosalóne v Ženeve predstavilo v hybridnej verzii a treba povedať, že sa tešilo mimoriadnemu záujmu.

V týchto dňoch švédska automobilka konečne oznámila základnú cenu, za ktorú sa táto jej novinka bude predávať. Tá sa bude pohybovať na sume 57 000 eur, avšak na rôznych trhoch sa môže mierne líšiť. Toto vozidlo je výnimočné predovšetkým tým, že sa jedná o prvý dieselový hybrid na svete.

A v čom že spočíva podstata celého tohto zázraku, respektíve pohonnej jednotky? Tradičný naftový päťvalec s objemom 2,4 litra je doplnený lithium-iónovými batériami. Tie svoj výkon prenášajú na kolesá zadnej nápravy, zatiaľ čo naftový agregát poháňa prednú nápravu. Vozidlo ponúka na výber tri jazdné režimy, ktorými môžete ovplyvňovat mieru ekologickosti vášho cestovania. Prvý má názov „Pure“ a po jeho navolení na stredovom paneli sa z Volva stane stopercentný elektoromobil. V tomto móde sa však váš dojazd redukuje na skromných 50 kilometrov. Druhou možnosťou je režim „Hybrid“. Pri jeho voľbe sa radikálne zvýši aj dojazd vozidla, jeho hodnota razom narastie až na 1000 kilometrov. Tento mód je označovaný ako štandardné nastavenie a využíva výkon naftovej jednotky spoločne s elektromotormi. Spotreba paliva v tomto režime sa má podľa výrobcu pohybovať na neuveriteľnej hodnote iba 1,9 litra/100km.  Emisie Co2 predstavujú rovnako smiešnych 49 g/km. Posledný režim má názov „Power“. V tomto prípade ide ekológia stranou a na scénu prichádza sila a zábava, podstatou je dosiahnutie čo najvyššieho možného výkonu. Dieselový motor za pomoci elektromotorov sa v tomto režime nastavia tak, aby spoločne vyprodukovali 158kW/212 koní + 51kW/69 koní. Hodnoty ich krútiacich momentov sú 440Nm +200Nm. Celý výkon je prenášaný prostredníctvom šesťstupňovej automatickej prevodovky. Z uvedených údajov je jasné, že brzdou premávky toto kombi rozhodne nebude, veď na stovku došprintuje za 6,2 sekundy.

Vozidlo je schopné fungovať aj v stálom režime AWD, avšak treba brať do úvahy nie príliš vysoký výkon elektromotorov na zádnej náprave, a tak jeho použitie bude skôr výnimočnou záležitosťou v extrémnych situáciach.

Na záver doplním poslednú podstatnú informáciu, ktorou je začiatok predaja Volva V60 Plug- In Hybrid. Ten je naplánovaný na prvé mesiace roku 2012 a úvodných 1000 kusov bude dostupných výhradne v špeciálnom laku Electric Silver.