Volkswagen skúša šťastie s elektrickou dodávkou

V Ženeve, kde inde, sa predstavil koncept elektrickej dodávky, čuduj sa svete, od Volkswagenu. Má názov e-Co-Motion. VW to slovo Motion používa naozaj veľmi často. Nemecký výrobca ho špecifikuje ako elektrický mestský van. Na Slovensku je síce skoro nevyužiteľný, ale vo veľkých aglomeráciách, ako Mníchov, Berlín, či dokonca Paríž nájde svoje uplatnenie.

Auto má potenciál aspoň ako takého úspechu. Určite mu pomôže aj vzhľad, pretože ten sa naozaj podaril. Dodávka má elektromotor umiestnený nad zadnou nápravou a spolupracuje s jednostupňovou prevodovkou. Takže dáte D a idete dopredu, R a dozadu.

Dosahovaný výkon je slušných 85 kW (115 k) a krútiaci moment 270 Nm. Vyzerá to na slušné výkony, ale maximálna rýchlosť bude elektronicky obmedzená na 120 km/h. S batériami s kapacitou 20 kWh dokáže prejsť 100 kilometrov. S väčšou 30 kWh dá dokonca 150 kilometrov a s 40 kWh logicky 200 kilákov.

Pohľad do interiéru odhalí strohú robustnosť, ktorá ale asi nikdy nevyjde z módy. Toto auto by sme brali, ale pod kapotu by sme ešte namontovali trojliter TDI s dvoma turbami z Audi A6 a aby bola zachovaná časť názvu Motion, tak by sme volili pohon všetkých kolies. A samozrejme, auto by bolo deväťmiestne.