Video – Obojživelné auto z cisterny

Osemdesiate a deväťdesiate roky boli v mnohom zaujímavé. Vtedy sa datuje aj vznik Dobbertin Surface Orbiteru. Základ však vznikol dávno predtým. Cisterna bola z roku 1959. Počas 14000 človekohodín vzniklo na jej základne niečo jedinečné.

Postaviť obojživelné auto z takéhoto základu je trochu bláznivý nápad. Ale na druhú stranu, uzavretá plechovka tiež pláva. A dnu sa lezie zvrchu, takže bez problému.

Základným popudom na stavbu bola potreba obísť zem dokola. Nepodarilo sa to do detailu, ale auto spravilo 33 000 míľ (50 000 kilometrov) a naplávalo 3000 míľ na otvorenom mori (4800 km). Bolo to prvé obojživelné auto, ktoré preplávalo Panamský kanál medzi 21-23 februárom 1995.

Poháňal ho 6,5 litrový naftový motor V8 s Penninsular Marine konverziou na lodný motor. Štvorrýchlostná prevodovka posúvala výkon na štyri zo šiestich kolies. Stredná náprava nebola poháňaná.

Maximálna rýchlosť kreácie dosahovala 111 km/h na súši a 18 km/h vo vode.

Bezpochyby to bolo auto, ktoré si vtedy zasluhovalo a vlastne ešte stále zasluhuje uznanie. Veď malo registráciu ako špeciálny dom na kolesách pre jazdu po zemi a registráciu ako motorová jachta na moria.