Svetový rekord v dojazde má Volkswagen

Volkswagen si pripísal svetový rekord. Je ním prejdená vzdialenosť na jednu nádrž a uskutočnil sa v USA. Predchádzajúci pochádzal z Európy a držal ho tiež Volkswagen. Passat 1,6 Bluemotion prešiel 2442,56 kilometra na jednu nádrž.

Nový rekord z USA je o skoro 160 kilometrov väčší. Na aute Volkswagen Passat SE TDI s dvojlitrovým TDI, manuálnou prevodovkou a výkonom 103 kW (140 k) dosiahol americký pár John a Helen Taylor métu 2601,6 kilometra.

Výlet z Houstonu v Texase do Sterlingu vo Virginii znamenal neuveriteľnú priemernú spotrebu 2,8 litra nafty na sto kilometrov. Posádku tvoril iba pár, ktorý si zbalil približne 60 kilogramov batožiny. Začali 3. Mája 2012 a skončili 5. Mája. Šli približne 14 hodín denne, čo by znamenalo priemernú rýchlosť 61,9 km/h.

V prepočte ich jeden kilometer stál iba 2,231 eurocentu. To však bolo rátané s tamojšou cenou nafty. V prepočte podľa slovenských cien to vychádza 4,144 eurocentu na kilometer. Z toho pekne vidno, že aj po zvýšení cien pohonných hmôt v USA sú stále na približne 60 percentách toho, čo máme tu.

Ako sa im podarilo dosiahnuť taký výsledok neinformovali, ale predpokladáme, že vybrali trať, ktorá bola rovná, prípadne väčšinou dole kopcom. Ušetriť sa tiež dá brzdením motorom, ale hlavne myslením dopredu a predvídaním. Nie nadarmo sa hovorí, že dobrý vodič brzdy nepoužíva.

A prečo bol na rekord použitý znova Passat? Kvôli kombinácii nízkej spotreby a veľkej nádrže.