Seat hlási crossoverizáciu, pricháda malá Arona

Seat už pri predstavení Ibizy oznámil, že kombi nebude, že miesto neho bude malé SUVčko. Teda povedzme, že skôr malý crossover. Ku modelu Ateca tak pribudne do partie ďalší zástupca. Krpec sa volá Arona a ani s ním Seat ofenzívu mimo spevnených ciest nekončí. Ešte má prísť nepomenovaný brat Škody Kodiaq.

Najnovší prírastok v modelovej palete stojí na platforme MQB A0, rovnako ako Ibiza. To predurčuje veľký priestor vnútri, ale aj ponuku motorov. Veľký priestor naznačuje, oproti celom príjemne veľkej Ibize aj väčšia karoséria. Arona bude od Ibizy od 79 milimetrov dlhšia, ale aj o 99 milimetrov vyššia. Benefitovať z toho budú všetci pasažieri s veľkými hlavami. Nárast zaznamenal aj kufor, Ibiza má nadpriemerný objem 350 litrov, ale Arona ponúkne až 400 litrov. Tak aj preto je kombiverzia úplne zbytočná.

Už od začiatku Arona ponúkne motory spojené s MQB A0. To znamená 1,6 TDI s viacerými výkonovými verziami, ale aj litrový trojvalec, ktorý nemá problém ani s Atecou. Ale podvedome budete vedieť, že chcete verziu FR s 1,5 TSI Evo s výkonom 110 kW (150 k). Ponuka bude obsahovať ako manuálne prevodovky, tak dvojspojkové DSGčka. Len štvorkolku budete hľadať márne.

V príplatkovej výbave bude aj veľký displej schopný spolupracovať s mobilom na základe Apple CarPlay, ale aj Android Auto. Ozvučenie bude môcť riešiť BeatsAudio s výkonom 300 wattov a so subwooferom v kufri. Seat tiež nezahodil ani LEDkové predné a zadné svetlá.

Predaj začne na jeseň tohto roku.