Reportáž: Múzeum BMW sa naozaj oplatí navštíviť

Je takým zvykom, že každá automobilka má niekde svoje vlastné múzeum. Logický krok, pretože z histórie sú lekcie vždy cenné. A prečo ich neukázať aj návštevníkom? Podobne ako v Stuttgarte Mercedes postavil špeciálne múzeum, v Mníchove logicky zase zabodovalo BMW.

Značka s modro-bielou vrtuľou si na prezentácii naozaj dala záležať. Teda celkovej. Veď okrem samotného múzea je rovno oproti cez cesu BMW Welt, jedna z najzaujímavejších stavieb v celom meste. Teda z novodobých. Má taký tvar, ktorý by kľudne nakreslilo na zdrap papiera aj malé dieťa. Lenže previesť ho do reality chce veľa odvahy a prostriedkov. A vlastne aj miesto. Našťastie na pôvodnom mieste nič nebolo, lebo slúžilo ako časť bývalého olympijského mestečka z roku 1976. Ak neviete, čo sa tam dialo, bol o tom aj film.

Samotné múzeum má výrobné umiestnenie a keď sa vám podarí zaparkovať, tak príjemne prekvapí, že lístok pre dospelých stojí iba 9 eur. A vnútri sa dajú vidieť naozaj zaujímavé kúsky. Okrem výstavy s logom M je zopár, ktoré sa v čase menia. Pred troma rokmi boli pekne vedľa seba zoradené sedmičky, teraz sú tam trojky. Síce najmä posledné dve generácie E36 a E46 poznáte z ciest, ale asi nikdy ste ich nevideli v tak dokonalom stave a kombináciách farieb. Hlavne červená 323i s M-paketom, pred faceliftom je dokonalá.

Postupne si prechádzate celú históriu značky, letecké motory, motocykle, začínate chápať, čo viedlo k čomu. A pritom si uvedomujete, že chodíte po budove, ktorá by na prvý pohľad mohla pripomínať chaos, ale pritom je geniálne nadväzujúca.

DSC_0567a

Ani po hodinovej prechádzke sa necítite unavení. A to ešte nie je všetko. Okrem samotného pevného múzea je jedna časť vyhradená dočasným výstavám. Kedysi tam boli architektonické skvosty, ale v súčasnosti tam je niečo, čo je zaujímavejšie pre petrolheadov. Výstava vozidiel Rolls-Royce. Konečne pochopíte, prečo Patrik stále točí dokola o ruke „venku“. Je to určite preto, že chce Rolls z dvadsiatych rokov, ktorý mal radiacu páku mimo interiéru.

V každom prípade je návšteva múzea BMW skoro povinnosťou, aj ak ide človek len okolo mesta. Tie tri hodinky (príjazd-zaparkovanie-prejdenie múzea) nie je tak veľa. No a ani samotné múzeum a mesto nie je tak tragicky ďaleko. Z Bratislavy je približne 500 kilometrov. Nie je to ani málo, ale ak sa dá návšteva s niečim ďalším skombinovať, tak stojí za to. Povedali by sme, že aj samotný výlet do múzea má zmysel. Najmä ak navštívite aj BMW Welt. Tam vstupné nie je a ak si kupujete nové BMW môžete si zvoliť aj odovzdanie priamo v BMW Welt. To naozaj nie je zlá alternatíva. Aspoň sa na svojom novom aute poriadne odveziete.

Viac informácií nájdete na stránke múzea BMW.