Renault Megane GrandCoupe

Renault vracia do hry sedan, Megane GrandCoupe je opäť v ponuke

Francúzska automobilka Renault sa na našom trhu rozhodla znovu oživiť model Megane GrandCoupe. Je to fantastická správa, lebo sedanov v tejto triede je naozaj málo a ak sú, tak sú možno trochu menej elegantné. Veď si stačí spomenúť na Citroën C4 X. Ten je síce dobre použiteľný, ale elegancie mu sudičky nedopriali.

Renault Megane GrandCoupe má rázvor 2 711 milimetrov a celkovú dĺžku 4,6 m. To znamená, že je optimálne veľkým autom na manévrovanie v mestách. Nie je ani príliš veľký, nie je ani príliš malý. GrandCoupe ponúka miesto pre 5 pasažierov a má batožinový priestor s objemom 550 litrov. Nejakú zásadnú variabilitu nečakajte, ani čakajte ani príliš veľký nakladací otvor, ale o tom je predsa sedan a prináša zase iné výhody. Napríklad pevnejšiu stavbu karosérie a menší hluk od zadných kolies. Ale to už všetci určite viete.

Megane GrandCoupe sa nenechá zahanbiť ani priestorom na zadných sedadlách. Pred zadnými sedadlami, až po tie predné, je minimálne 216 mm, ak vpredu nesedí gigant. Od sedáku až po strop je zase vzadu 844 mm a vpredu 886 mm. Jasné, miesta na hlavu bude menej ako v kombi, ale elegancia bočného pohľadu hovorí svoje.

Renault Megane GrandCoupe sa do sveta vyberie s motorom 1,3 TCe, ktorý bude mať 103 kW (140 k) a krútiaci moment sa zastaví na hodnote 240 Nm. Na výber bude z dvoch prevodoviek. Manuálna prevodovka bude mať šesť stupňov a automatická s dvomi spojkami sedem stupňov. Spoločnými črtami sú spotreba okolo 6 litrov, podľa papierov a režimu WLTP, ale aj zrýchlenie na stovku za 9,6 až 9,8 sekundy. Automat je, paradoxne, pomalší. Maximálna rýchlosť je rovnako 205 km/h.

Ponuka Renaultu Megane GrandCoupe bude obsahovať dve výbavy. Základná Evolution bude mať niekoľko základných prvkov vrátane 7-palcových displejov pred vodičom a v strede, ale aj kamery a zadných parkovacích senzorov. Takisto bude mať elektrické otváranie všetkých okien. Tento balík bude v ponuke za 18 200 €. Ale základ bude mať klasické kovové disky. Dvojzónová automatická klimatizácia, našťastie, chýbať nebude.

Ak budete chcieť viac, tak vám to ponúkne výbava Techno za 19 900 € s manuálnou prevodovkou. Automat bude predstavovať príplatok ďalších 2 000 € a v tejto výbave budú Pure LED Vision predné svetlomety, ale aj predné parkovacie senzory a 17-palcové zliatinové disky. Dá sa povedať, že táto verzia s manuálnou prevodovkou môže byť ideálnym rodinným autom.

Od Renaultu je návrat modelu Megane GrandCoupe perfektný krok, lebo trh začína byť presýtený všelijakými crossovermi a SUV.