Quo vadis Volkswagen?

Volkswagen vyrába naozaj všeličo, od malého Up! cez štýlový Beetle až po luxusný Phaeton, ktorý s prekladom názvu automobilky nemá veľa spoločné. Americký automobilový magazín Automobile Magazine odhalil niekoľko ciest, ktorými sa VW bude uberať.

Malý crossover na báze Pola vyzeral, že bude sesterské Suzuki SX4 nasledujúcej generácie, ale nestane sa tak. Suzuki a Volkswagen sa nepohodli, takže spolupráca skončila. Meškanie 4 roky. Trochu horšie ako niektoré slovenské rýchliky. Vývoj sa nezastavil a auto bude mať to, čo koncern ponúka, môžeme sa tešiť na dvojspojkovú prevodovku DSG, pohon všetkých kolies a motory TSI a TDI. Crossover by mal poskytnúť základ aj pre pripravované SUV Seat Tribu a Škodu Yeti budúcej generácie. Vyzerá to zaujímavo. Ako konkurencia by mohol byť Ford EcoSport.

Modelový rok by mohol priniesť niekoľko ďalších modelov s terénnou vizážou. Do zástupu by sa tak mohli zapojiť Up! Alltrack, Golf Alltrack a Touran Alltrack. Zákazníci tak budú môcť priplatiť za plastové nárazníky. Cool!

Ešte predtým, budúci budúci rok, 2014 prinesie druhú generáciu Tiguanu, ktorý bude po dizajnovej stránke ovplyvnený najmä konceptom Cross Coupe. A tu to začína, Alltrack Up! bol len slabý odvar. Plán znie, že by mala byť aj verzia R. Vyzerá to na motor zo súčasného Scirroca R, 206 kW (280 k) a 400 Nm. Zaváňa to nejakými zakázanými látkami.

Rok 2015 ukáže nový Touareg. Platforma bude rovnaká ako bude pre svoje SUV používať zvyšok koncernu, konkrétne Audi, Porsche a Lamborghini. Len to netreba vyslovovať nahlas, kvôli poslednému zmienenému. Malo by sa podariť aj ušetriť cca 300 kilogramov pohotovostnej hmotnosti. Teória hovorí o výraznom downsizingu, kde pod kapotou Touarega o 3 roky bude pracovať 2,0 TDI, asi biturbo s výkonom až 165 kW (225 k) a krútiacim momentom okolo 500 Nm.

Čas ukáže v čom mali páni z USA pravdu a v čom nie.