Porsche reinkarnovalo model Bergspyder

Meno Bergspyder vám asi veľa nepovie, ale zo slova berg sa možno dá niečo vytušiť. Berg znamená v nemčine vrch a 909 Bergspyder bol špeciálny jednomiestny model Porsche určený na preteky do vrchu. Písal sa rok 1968.

Porsche sa ale v roku 2015 rozhodlo meno Bergspyder znova uviesť do života. Zobrali teda kabrio 981 Boxster, zaodeli ho do bielej  s akcentmi zelenej a stvorili reinkarnáciu. Podobne ako pôvodná vrchárska „placka“ 909, jej nasledovník nemá čelné sklo, strechu ani kľučky dverí. Nad priestorom, kde bolo pôvodne miesto spolujazdca, je nainštalovaný ľahký karbónový kryt, pod ktorým je tak vytvorené miesto pre batožinu. Auto váži iba 1099kg a tak je 289kW/388 koní, ktoré generuje 3.8 liter z Caymanu GT, viac než dosť. Stovku dosiahne za zhruba štyri sekundy. Ako môžete vidieť na fotkách, veľkostné porovnanie „otca a syna“ je veľmi úsmevné. Boxster rozhodne nepatrí medzi veľké autá ale pri porovnaní s pôvodným vzorom je obrovský.

Auto vyzerá veľmi zaujímavo a netuctovo, do sériovej výroby sa ale bohužiaľ nedostane. Jednosedadlový interiér bez čelného skla a dverí je totiž dosť špecifickou charakteristikou, ktorá by sa nemusela stretnúť s legislatívou mnohých krajín. Bergspyder by sa tak mohol stať vozidlom, ktoré by nebolo možné v mnohých krajinách prihlásiť na značky. To by samozrejme malo negatívny dopad na predaje a tým pádom by sa celý projekt mohol dostať do červených čísel. Je to veľká škoda, ale ak by ste toto auto chceli vidieť naživo, šancu budete mať počas pretekov do vrchu v rakúskom Gaisbergu.