V8 twin-turbo od BMW je protijed proti downsizingu

Má to cez 500 koní, 8 valcov, obrovský gril a hovorí po nemecky. Odpovede sú z automobilky BMW hneď dve, masívnu vé osmičku dostanú naraz X5 M50i aj väčšie X7 M50i.

Automobilový trh je presýtený všetkým možným s prívlastkom Eco, Blue, Green, Clean, čím menší motor, tým lepšie, životnosť už zjavne nehrá rolu. No našťastie si ešte pár automobiliek dokáže dupnúť a produkujú aj vozidlá vzbudzujúce skutočné emócie, vyplavujúce adrenalín a endorfín, to predsa predlžuje život. V BMW to vyriešili dvojnásobne, svoj najnovší motorický počin N63 s objemom 4,4 litra  a dvojicou turbodúchadiel implantujú do X5 aj nového modelu X7. Výkon, ktorý motor V8 produkuje vzbudzuje rešpekt už na základe hodnôt. 390 kW (523 k), točivý moment 750 Nm, čísla na míle vzdialené od litrových ekológov. Označenie modelov X snáď netreba bližšie definovať. Výkon prenáša 8 stupňová automatická prevodovka ku všetkým štyrom kolesám, silu medzi nápravami rozdeľuje diferenciál M Sport. X5 sa tak dostane dostane na stovku za 4,1  sekundy, väčšie a ťažšie X7 za 4,5 sekundy. Maximálka sa zastaví na hodnote 250 km/h, na zimných pneumatikách sa táto hodnota mierne znižuje.

 

 

Výkonný motor si vyžaduje aj úpravy podvozku. Oba modely majú adaptívny podvozok, X5 dostal Adaptive M Performance, u X7 zašli ešte trochu ďalej, dvojnápravový systém vzduchového odpruženia maximalizuje komfort. K dispozícií je ale aj pre X5, no len za príplatok. Na nápravy patria aj kolesá, X5 dostáva v štandarde 20 palcové disky s run-flat pneumatikami s rozmerom 274/45. Ak vám to príde málo, 21 a 22 palcové disky sú k dispozícií tiež, stačí si priplatiť. X7 dostal rovno 22 palcové disky, na nápravách sú už ale rozmery pneumatík rozdielne, 275/40 vpredu a 315/35 vzadu. Obrí výkon treba nielen vyhnať k limitom, ale aj bezpečne zastaviť. To zabezpečujú dvojité odľahčené kotúče zo systému M Sport Brakes s modrými strmeňmi s typickým trojprúžkovým logom M.

Výroba je naplánovaná na august aktuálneho roku 2019. BMW odhalili aj ceny týchto lákavých modelov, za X5 je to 74 tisíc EUR, väčší model X7 má ohlásenú cenu 90 tisíc EUR. Je to však cena nielen za automobil, ale najmä za zážitky.