Obludárium sa rozrastá o Mercedes GLE Coupe

BMW X6 spôsobilo šialenstvo. Tí, ktorí by si normálne nevedeli vybrať, či kúpiť Mercedes triedy CLS, či BMW X5 mohli mať všetko v jednom. Výsledok bol relatívne nepraktické auto so sťaženým prístupom do kufra a menším miestom na hlavy vzadu. Ale úspech zaznamenalo úplne drastický. Teraz je tu druhá generácia a BMW pridalo aj menší model X4.

Mercedes na riadne predajné čísla reaguje až teraz konkurentom. Bude sa volať už podľa nového názvoslovia GLE Coupe. A bude spredu ML, zboku X6 a zozadu S Coupe. Ale vážne, kombinuje karosériu liftback s SUV a dodáva bezrámové dvere. Idea šialená, ale trh uznal, že funguje. Jasné, veď koncept preslávilo BMW. Ssangyong Actyon, ktorý bol ešte pred ním nemal ten správny znak a tú správnu cenovku.

Podľa posledných trendov aj GLE Coupe zabudlo na xenóny a použije LEDky vpredu. Stojí na diskoch s priemerom 20 palcov, ale za príplatok sa do blatníkov dajú natlačiť aj dvadsaťjednotky, či dvadsaťdvojky. Základné verzie prídu buď ako naftová GLE 350d 4Matic s 190 kW (258 k) a 620 Nm, alebo ako benzínová GLE 400 4Matic s 245 kW (333 k) a 480 Nm.

GLE 450 AMG ťahá ďalej výkon, ale aj vzhľad. Vizuálne črty zmenia nahnevane pôsobiace nárazníky a 21-palcové ľahké disky. Verzia AMG Sport príde sériovo s Airmaticom (nastavenie výšky vozidla) a adaptívnymi tlmičmi. Motor s výkonom 270 kW (367 k) plus krútiacim momentom 520 Nm bude spojený s automatickou deväťstupňovou prevodovkou s piatimi režimami. Najšportovejší ponúkne iný soundtrack pri preraďovaní, zrýchli reakcie displeja pred vodičom a spustí ukazovateľ preťaženia.

Gratulujeme, obludárium sa znova rozšírilo. Ale nehádame sa, že nebude mať úspech. X6 mu vyšliapalo cestu, tak má na ružiach ustlané.