Volkswagen T7 California intro Berlin

Nový Volkswagen California T7 ťahá z rukáva jedno eso za druhým

Volkswagen predstavil nový model California v Berlíne, v štýlovom prostredí, v ktorom nechýbal lanový park, hala na prezentáciu a hlavne piesková časť. Veď nová generácia T7 California je znova o prímorských označeniach verzií. Zaplaťte sa ale objavili aj kedy California a grant California aj toto ma ďalší zmysel.

Volkswagen Nutzfahrzeuge chce postupne z modelu California spraviť samostatný subbrand, ktorý by bol špecializovaný a ponúkal by množstvo funkcií. Okrem samotných vozidiel má byť subbrand California spojený s aplikáciami schopnými rezervovať miesto v kempoch, ale aj plánovať trasy. A T7 California bude pevnou a neoddeliteľnou súčasťou. Skrýva v rukáve niekoľko tromfov. Ktoré to sú?

Ace of hearts: Obstavaný priestor T7 California

Nová generácia modelu California s označením T7 je väčšia aj menšia. Na dĺžku narástla o 269 milimetrov a má celkovo 5 173 milimetrov. To znamená, že v interiéri je ešte viac priestoru. Ale celková výška auta klesla na 1 990 mm, vrátane strešného výklopného panelu. Samozrejme sklopeného, s vyklopeným je výška omnoho vyššia. Nižšia celková výška je výhodou pri vjazde do garáži, do ktorých sa auto zrazu zmestí.

Pre tých, čo sa príliš neorientujú môže California T7 vyzerať ako štandardný Multivan, čo aj bolo cieľom. Rozdielom sú jedine nápisy na predných blatníkoch, na kufri, alebo samotný strešný modul, ktorý vyzerá trochu inak. Volkswagenu sa podarilo dostať koncept California T7 do reality Californie T7 a rozdiely sú minimálne. Jedným z nich je lakovanie masky pod svetlami a druhým môže byť tvar látkovej časti strešného modulu.

Ace of diamonds: Pohonné jednotky

Ďalším esom v rukáve bude určite použitie viacerých pohonných jednotiek. Základom má byť dvojlitrové TDI s výkonom 110 kW (150 k), ktoré bude určite najpredávanejšie zo všetkých. Bude mať štandardne sedemstupňovú automatickú prevodovku s dvomi spojkami a pohon prednej nápravy.

Rovnakým systémom radenia prevodov bude disponovať aj dvojlitrové TSI. Motor prinesie výkon 150 kW (204 k) a znova iba pohon predných kolies. Ak chcete štvorkolku, musíte hľadať inde. Kde?

Pohon všetkých štyroch kolies nájdete v plug-in hybride. Je to prekvapenie, ale zároveň aj svetová novinka. Platforma MQB má, v prípade modelu California a vlastne aj Multivan, dostatočnú dĺžku na to, aby mohla schovať nielen batériu s väčšou kapacitou, ale aj dva elektrické motory a spaľovací agregát. Spaľovací agregát je štandardne 1,5 TSI a elektrické motory sú vpredu aj vzadu. Celkový výkon vozidla je 180 kW (245 k).

Ace of clubs: Výbavy a prevedenia T7 California

Pokračujeme ďalej, výraznou výhodou novej T7 California bude určite štandardne namontovanie posuvných dverí na obidve strany, ale aj rôznorodosť výbav. Budí tri a základ má tri ďalšie prevedenia.

Beach

Tak ako doteraz bude štandardom výbava Beach. Prinesie vlastne interiér zo 6-miestneho Multivanu, ale na streche bude už štandardne výklopné lôžko. To bude mať rozmer 1 137 mm x 2 054 mm a prinesie odpruženie tanierovými pružinami. V podstate toto auto je zamerané na tých, čo cez týždeň chcú využívať priestrannosť modelu Multivan a cez víkend chcú vypadnúť mimo bez viazania sa na miesto.

Nadstavbou k tejto verzii bude prevedenie Beach Tour. Bude stále osobným autom, ale už bude mať aj otočné sedadlá vodiča a spolujazdca a 5-miestne usporiadanie. Zo zadných miest sa bude dať otvoriť vďaka rozkladaciemu matracu, lôžko s rozmermi 1 330 mm x 1 980 mm. V tomto vozidle už nájdete aj jednu batériu LiFePo so 40 Ah.

No Beach Camper do všetkého pridáva kompaktnú minikuchynku a elektrickú zásuvku s 230 V. Kuchynský modul v batožinovom priestore môžete ovládať z vonkajšej strany pri otvorenom kufri. Takže na vás neprší. Kuchynka má plynový varič s jedným horákom a zásuvku na riady a príbory.

Coast

Pobrežná verzia Volkswagenu T7 California už bude extrémnejším kemperom. Používa totiž 2 batérie LiFePo a už ma vstavanú kuchynskú časť s odkladacími priečinkami. Má iba štyri miesta na cestovanie a aj štyri miesta na spanie. Lôžko je ale o niečo menšie. Má iba 1 060 mm x 1 980 mm.

Už od výbavy California Beach Tour máte v treťom stĺpiku karosérie na pravej strane ovládanie päťpalcovým dotykovým displejom. V prípade Coast už je aj reálne využitý, lebo dáva informácie aj o stave nádrží na čistú a použitú vodu. Informuje aj o nastavení ambientného osvetlenia, či o stave nabitia a teplote v chladničke. Volkswagen ako náhradu môže pridať aj aplikáciu, ktorou viete vlastne ovládať z mobilu to isté.

Ocean

Vrcholná výbava Ocean sa od výbavy Coast odlíši hlavne viacerými prvkami v štandarde. Okrem nich bude dostupná aj nová forma látkového čalúnenia z recyklovaných materiálov so štýlovým nápisom California na operadlách.

Ocean bude mať rovnaké prevedenie onteriéru ako Coast. Pribudne ale štandardne vyhrievanie sedadiel, ale aj nezávisle kúrenie, či automatická klimatizácia. A už len doplní aj ambientné podsvietenie v kuchyni. No a nádrž na čistú vodu bude mať 28 litrov miesto 23 litrov verzie Coast.

Volkswagen T7 California intro Berlin

Ace of spades: Unikátnosť a novátorstvo v T7 California

Výhodou nového prevedenia Volkswagenu T7 California budú teda rôzne pohonné jednotky. Veľmi zaujímavo vyzerá práve plug-in hybrid. Ale ten skok dopredu je hlavne vďaka zníženiu celkovej výšky na takú, ktorá je kompatibilná s garážami a tiež v použití štandardnej dvojice posuvných dverí.

To je výhodou aj kvôli nakladaniu chladničky, ale aj kvôli prístupu do interiéru a jeho presvetleniu. Veď takto viete z auta spraviť až trojpriestorový obytný systém. Ten v strede je jasný, ten je v interiéri a na streche, ale na jednej strane T7 California môžete mať stan a na druhej markízu.

Ďalším výrazným skokom vpred je integrovaný ovládací systém, ktorý je možné prepojiť s mobilným telefónom. Do predaja sa vozidlo dostane v júli, čo znamená, že sme ešte chvíľu pred uvedením cien. Ak T7 California objednáte, musíte rátať s dodacou dobou približne pol roka, čo znamená, že vám príde váš vlastný T7 California už na prelome rokov.