Nové zvieratko do rodiny

Keby ste zalistovali v histórií našich článkov, narazili by ste na zjav, ktorý len ťažko označiť za automobil. Malo to síce v znaku okrídlené „B“ no pripomínalo skôr jaternicu na kolesách. Dúfali sme, že dizajnéri tento pokus založia do najspodnejšieho šuplíka a na tému Bentley ako luxusné SUV zabudnú. Žiaľ, do Ženevy prišli z niečím novým. A čo je horšie, opäť sa to nepodarilo.

Myslíme si, že tadiaľto cesta nevedie. Už len samotný názov je zlý. Bentley EXP 9 F. Kde sú slová ako Mulsanne, Continental Flying Spur či Arnage alebo Azure, ktoré priam zosobňujú honosnosť značky Bentley. Keď si ich v duchu hovoríte, predstava ako parkujete pred kasínom v Monaku alebo jazdíte po Azúrovom pobreží je veľmi živá.

Nepopierame, auto má pár veľmi pekných detailov. Tvar predných lámp, pripomínajúci turbínu prúdového lietadla či zadné svetlá spolu s oválnymi koncovkami čisto vsadenými do nárazníka. Rovnako interiér, bez komentára. Na jednotku. Luxusný, štýlový presne ako má byť. Taktiež motor, ohromný dvanásť valec s usporiadaním do W s obsahom 6.0 litra a osem stupňovou prevodovkou. Všetko super. Ale ten vzhľad, skoro pripomína hrocha nigerijského. Úprimne, s takýmto niečím by som nešiel ani susedove deti zo škôlky vyzdvihnúť.

Vlna kritiky, ktorá sa na koncept privalila, by spláchla nejeden ostrov v tichomorí. Preto neprekvapí, že model bude prepracovaný a dokonca podľa What Car? je už vyvinutý. Neostáva nám iné ako čakať, k akému zvieratku sa bude dať nový Bentley prirovnať.