Nové MINI budú len elektrické, aj Countryman

MINI ukázalo začiatok svojej stratégie do budúcna, kedy bude využívať iba elektrickú energiu. Ukazuje to nielen trojdverový hatchback, ale aj Countryman. Automobilka ich predstavila na výstave v Mníchove. Sú to vozidlá, ktoré budú výhradne elektrické a nič s tým nespravíme. Môžeme sa ale pozrieť na to, čo budú mať v ponuke.

MINI

MINI Cooper, ten malý, trojdverový, vyzerá väčšie ako kedykoľvek predtým, aj keď stále využíva okrúhle predné svetlá a charakteristickú bočnú siluetu. Vzadu sú však iné svetlá a výrazne vozidlo, opticky, rozširujú. Koeficient odporu vzduchu má nová generácia MINI iba 0,28. Vnútri je zase všetko minimalistické, iba v strede je kruhový ovládací dotykový panel s priemerom 240 mm. Automobilka siahla po najnovšej generácii MINI Operating System 9 postavenej na Androidovom základe, poskytujúcej možnosť ovládania hlasom. Miesta nebude v malom aute málo, napríklad základný objem batožinového priestoru bude 200 litrov, ale to asi nie je to zaujímavé, čo malé MINI ponúkne. Tým zaujímavým budú akiste formy pohonu.

Základná verzia MINI Cooper dosiahne maximálny výkon 135 kW (184 k) a krútiaci moment 290 Nm, čo stačí na zrýchlenie na stovku za 7,3 sekundy. Dôležité je ale že bude mať batériu s kapacitou 40,7 kWh, čo dá autu možnosť prejsť až 305 km na nabitie. Nabíjací výkon bude až 75 kW, čiže celkom rozumné nastavenie. Druhá alternatíva Cooper SE príde s výkonom 160 kW (218 k) a krútiacim momentom 330 Nm a na stovke bude za 6,7 sekundy. Bude mať aj väčšiu batériu s kapacitou až 54,2 kWh, ktorá naznačuje možnosť prejsť na nabitie až 402 km. Nabíjanie bude tiež výkonnejšie, môžete využiť až 95 kW.

MINI Countryman

Veľmi podobný prístup BMW zvolilo, teda MINI zvolilo, aj pri predstavení nového modelu Countryman. Bude ešte väčší ako doposiaľ, na dĺžku pribudne 130 mm a na šírku 60 mm. Celkovo bude dĺžka 4433 mm a šírka 1852 mm. To z neho robí naozaj rozumie veľké auto s batožinovým priestorom s objemom 460 litrov základnom tvare a 1450 litrov po sklopení zadných sedadiel. Toto auto predvádza variabilitou, priestor, ale aj posúvanie zadnej lavice a znova ten istý okrúhly dotykový panel v strede prístrojovej dosky.

Znova tu bude na výber za dvoch alternatív. Slabšia Countryman E predvedie výkon 150 kW (204 k) a krútiaci moment 250 Nm. Predvedie s batériou s kapacitou 54 kWh, dojazd až 462 km a na stovke je za 8,6 s, pričom maximálna rýchlosť bude elektronický obmedzená na 170 km/h.

Výkonnejšia alternatíva MINI Cooper SE All4 bude disponovať pohonom všetkých 4 kolies a výkonom 225 kW (306 k). Krútiaci moment bude pritom masívnych 494 Nm a batéria dostane kapacitu 64 kWh. Na nabitie prejde menej, lebo má viac výkonu a hmotnosti, čiže sa dostane len do vzdialenosti 433 km. Týmto autom však dostanete stovku na rýchlomer za 5,6 sekundy a maximálne sa rozbehnete na 180 km/h čiže o 10 km viac ako s klasickým základným modelom s pohonom jednej nápravy.