Nová Fiesta zjemnila vizáž

Automobilka s modrým oválom na kapote predstavila v Kolíne novú, už siedmu, generáciu malého vozidla s názvom Fiesta. Do predaja sa dostane, podľa prvých informácií, už v prvej polovici roka 2017.

Nový model zjemňuje rysy oproti šiestej generácii. Nie je tak vyslovene športovo rezaný a skôr sa zameriava na eleganciu. Predná maska už dokonca menej pripomína Aston Martin. Bočný pohľad okoreňuje jeden prelis v línii s kľučkami a jeden v spodnej časti dverí. Zadné svetlá sa presťahovali zo stĺpikov normálne na veko batožinového priestoru a miesto vertikálneho majú horizontálne rozloženie.

Vzhľad však nie je len o celkových novinkách. V ponuke budú štyri verzie toho, ako bude auto vyzerať. Zatiaľ výlučne päťdverový hatchback okrem bežnej vizáže bude prezentovať aj verziu ST-Line so športovejšími prvkami a Vignale s luxusnejším nádychom. Úplnou novinkou je verzia Active, ktorá terénnejším oplastovaným vzhľadom naskakuje na vlak, ktorý má napríklad Škoda označený ako Scoutline.

Interiér modelu je modernejší a kvalitnejší už na prvý pohľad. Využíva voľne stojaci displej v strede. Má príjemnú uhlopriečku 8 palcov a ešte príjemnejší nový systém SYNC3. Verzia Vignale/ST Line/Active sa do určitej miery prejaví aj na použitých obkladových materiáloch a poťahových látkach.

O motoroch konkrétne vo Fieste zatiaľ Ford nič neprezradil. Ale nie je ťažké si domyslieť, že pod kapotou budú malé benzínové trojvalce a naftové štvorvalce. S určitosťou sa dá rátať s litrovým EcoBoostom. Ten Ford na evente predstavil s vypínaním valcov. A keďže je to technológia vypínania valcov a nie valca, tak sa dá predpokladať, že v určitom režime môže byť motor jednovalec s objemom menším ako stredná motorka.

UPDATE: Ford oznámil aj motory. Takže litrový EcoBoost sme predpokladali správne. Takéto sú parametre:

1,1 atmosféra, 5 kvalt, výkon buď 51 kW (70 k), alebo 62 kW (85 k)

1,0 EcoBoost, 6 kvalt, výkon 74 kW (100 k), 92 kW (125 k), 103 kW (140 k). Stredný výkon môže mať aj 6q automat

1,5 TDCi so 6 kvaltom a výkonom buď 62 kW (85 k), alebo 88 kW (120 k)