Mobius pripravuje lacné SUV pre Afriku

Mobius má ako cieľ stanovenú výrobu lacného SUV pre Afriku. Tam väčšinou končia autá, ktorým skončil život v Európe. A nie sú to len SUV. Na veľkých lodiach sa presúvajú do rozvojových krajín, kde si ich ľudia ešte budú užívať.

Ale Mobius chce Afrike pripraviť niečo, čo bude cenovo dostupné a zároveň bude nové. Na to získal aj dotáciu 50 miliónov amerických dolárov od Pan-African Investment Company. Finálna evolúcia terénneho vozidla sa tak dostane do sériovej produkcie. Oproti pôvodnému plánu ponúkať ho za 6 tisíc dolárov sa však cena zdvihla na 10 tisíc amerických dolárov. To je približne 7 tisíc eur.

Druhá verzia nazvaná Mobius II bude v afrických menách stáť 950000 kenských šilingov. Za toľko si môžu domáci kúpiť desaťročnú Toyotu Corolla. Cifra je tiež tretinou ceny novej Corolly. Mobius II má však osem sedadiel a nemá okná, či klimatizáciu, veď načo? Auto dokáže s motorom s objemom 1,6 litra a výkonom 63 kW (86 k) dosiahnuť maximálnu rýchlosť 120 km/h. S hmotnosťou 1400 kilogramov to nie je zlý výsledok. Svetlá výška 23 centimetrov však asi po naložení 700 kilogramov nákladu výrazne klesne.

Mobius zatiaľ vyrobil 50 kusov auta a postupne by mal nabehnúť na sériovú výrobu. Nepripomína okrem Range Roveru (svetlami) aj elektrické auto Top Gearu, Hammerhead Eagle i-Trust?