MINI Aceman, nový elektromobil, bude mať dve veľkosti batérie

MINI Aceman je výborným doplnením modelového radu automobilky MINI. Má nahradiť nielen päťdverovú verziu malého hatchbacku, ale vlastne aj predchádzajúci Countryman, či skôr ten Countryman prvý v modernej dobe. Veď najnovší Countryman výrazne narástol. Takže vzniklo miesto pre Aceman.

Nový model MINI Aceman bude mať dĺžku 4 070 milimetrov, šírku 1 750 milimetrov a dokáže ponúknuť 5 miest prístupných cez 5 dverí. Kufor dostane základný objem 300 litrov a predvedie, že mu nie je cudzia variabilita so sklápaním operadiel zadných sedadiel v pomere 60:40.

Interiér nového MINI Aceman je vo veľkom ovplyvnený minimalistickým prístupom s koreňmi v ostatných modeloch MINI. Základom je čistá prístrojová doska s veľkým kruhovým dotykovým panelom s uhlopriečkou 240 milimetrov a technológiu OLED. Na ňom vlastne zobrazuje auto všetky informácie, vrátane tých o jazde samotnej, zobrazuje aj rýchlomer.

Ale ak vám chýba niečo pred očami, tak stále môžete siahnuť po head-up displeji v jednom zo 4 výbavových stupňov. Okrem základu Essential s dvojramenným volantom budú v ponuke 3 ďalšie. Tie už budú mať trojramenný volant a budú to Classic, Favored a štandardne vrcholné JCW.

Vonkajší dizajn rozhodne neprekvapí, ale využíva niektoré zaujímavosti. Okrem tradičnej osemuholníkovej masky, čo svieti aj na ostatných modeloch, prináša svetlomety s možnosťou voľby denného osvetlenia.

Zadné svetlá sú už trochu štandardnejšie a už klasicky evokujú britskú vlajku. Vozidlo stavilo na dojem šírky, prichádza totiž z takto tvarovanou strednou častou veka batožinového priestoru. MINI ponúkne mnohé zliatinové disky a mnohé možnosti prispôsobenia vozidla. Veď môže mať napríklad aj dvojfarebné lakovanie s inou strechou.

A aké budú tie verzie pohonu? Základom bude MINI Aceman E. Príde s elektrickým motorom s výkonom 135 kW (184 k) a krútiacim momentom 290 Newton metrov. Na stovku zrýchli za 7,9 sekundy. Ale tu je dôležitejšie, že má batériu s kapacitou 42,5 kWh, ktorá by mala udeliť dojazd až 310 km.

Druhým a výkonnejším vozidlom bude MINI Aceman SE, ktorý ponúkne na predné kolesa výkon až 160 kW (218 k) a krútiaci moment 330 Newton metrov. Hodnoty by mali byť zárukou skrátenia šprintu o 0,8 sekundy. Na stovke bude teda za 7,1 sekundy a maximum bude 170 km/h. Ale to nie je všetko, čím sa odlíši.

Bude mať aj významne väčšiu batériu. Tá bude mať kapacitu až 54,2 kWh a na jedno nabitie bude možné prejsť až 406 km. Nabíjanie bude Možné maximálnym výkonom 95 kW jednosmerného prúdu, čo má značiť posun s 10 na 80% za 30 minút. Akurát táto cifra nabíjania platí pre Aceman SE. Aceman E bude mať maximum výkonu 75 kW pri nabíjaní.

Aceman je veľkostne optimálnym vozidlom do ponuky automobilky a bude dôstojným reprezentantom elektrických vozidiel.