Lotus Exige R-GT Rally – Exige v plnej zbroji konečne na trati

Lotus Exige, malé britské kupé preslávené motokárovými jazdnými vlastnosťami, nie je na trhu žiadnou novinkou. Ak by si však niekto myslel, že  toto auto už nemá čím prekvapiť, bol by na omyle.

Na autosalóne vo Frankfurte bola predstavená verzia Exige R-GT. Tá je derivátom sériovej verzie Exige S a jej teritóriom budú rýchlostné skúšky súťaží rally. Exige R-GT sa má stať novým prírastkom v kategórii FIA-GT a zahliadnuť ho naživo v akcii bude možné na asfaltových podujatiach seriálu WRC v Monte Carle, San Reme a na Korzike. Preplňovaný šesťvalec s objemom 3,5 litra sériovo produkuje výkon 257kW/345koní, avšak po inštalácií reštriktora s priemerom 34mm podľa predpisov FIA sa jeho hodnota zníži na približne 300 koní. Pri hmotnosti 1200kg to rozhodne nie je najhoršia hodnota. Táto porcia sily je prenášaná prostredníctvom šesťstupňovej sekvenčnej prevodovky na zadné kolesá, takže v rukách tých správnych pilotov by nemusela byť o divoké powerslidy núdza.

Test tejto novej rally zbrane od Lotusu sa uskutočnil neďaleko Turína a po novom roku je v pláne pokračovanie. Claudio Berro, šéf divízie motoršportu automobilky Lotus bol s výsledkami testovania maximálne spokojný a optimizmus mu nechýbal ani vo vyhliadkach na novú sezónu. Držme teda tímu palce a dúfajme, že jeho výsledky budú adekvátnou poctou pre meno Colin Chapman.