Lamborghini bez strechy a bez čelného skla plus kreácia od Mansory

Lamborghini vytvorilo niečo, čo tu nebolo. Vlastne dlhší čas nebolo. Roadster Aventador J Speedster je totiž bez čelného skla. Ako história ukazuje, podobný bol len v deväťdesiatych rokoch Renault Spider. Čelné sklo sa síce dalo sklopiť aj na Land Roveri Defender, ale to je trochu iná liga.

Aké pomocné látky viedli konštruktérov Lamba k vytvoreniu niečoho takto extrémneho naozaj netušíme. Tešíme sa z toho. Toto nie je len auto. Je to výkrik. Je to niečo úžasné. Veď to vzniklo v dobe, kedy únia diktuje každú …, každú vec. Auto bez čelného skla sa dá porovnať s Concorde, ten tiež dosiahol statusu jedinečnosti.

Dĺžka a šírka sú irelevantné, 4890 mm a 2030 mm, ak by niekto bažil po takýchto vedomostiach. Výška hrá prvé husle. Ford GT40? Ten bol jeden z mála nižších. Lambo meria iba 1110 milimetrov! Získava tým titul najnižšie Lamborghini na svete a v celom vesmíre.

Poháňa ho motor V12 s objemom 6,5 litra. Výkon 515 kW (700 k) si jednoznačne vyžaduje poriadnu ochranu hlavy. Bez integrálky jazdu neodporúčame. Samozrejme, ak by sa auto vyrábalo sériovo, tak by sa našli strelci, ktorí by jazdili iba v Ray Banoch, ale schytať muchu v dvojstovke nie je dvakrát príjemné.

Našťastie, alebo nanešťastie, výber necháme na vás, sa vyrobí iba jeden jediný kus. Cena 2,2 milióna eur. Zdá sa to veľa? Nevadí, aj tak je už predané.

Mansory Lamborghini Aventador

Svoju prácu na Aventadore, ale tom uzavretom odviedlo aj švajčiarske tuningové štúdio Mansory. Aby si Mansory stálo za svojim štýlom, mal hranatý Aventador dostať nárazníky s oblými tvarmi, minimálne z McLarenu MP4-12C. Nestalo sa tak. Hranaté tvary ostali zachované, len pribudli niektoré nové otvory na nasávane vzduchu a krídelká. Všetko samozrejme minimálne z karbónu.

Mansory sa pohral aj s motorom. Pôvodný výkon, presne taký ako pri roadsteri vzrástol o 40 kW (55 k) na 555 kW (755 k). Pozadu nezostal ani krútiaci moment, jeho hodnota nabrala 60 Nm a je očarujúcich 750 Nm.

Obávame sa ale, že výber z týchto dvoch verzií toho istého auta by bol jednoznačný. A bola by k nemu treba prilba.

Prvých 6 obrázkov je očividne z modelu Aventador J Speedster a zvyšné 3 patria Mansory

One thought to “Lamborghini bez strechy a bez čelného skla plus kreácia od Mansory”

  1. Tvrdíte že auto bez čelneho skla sa objavilo naposledy v „90 rokoch a čo taky mercedes SLR moos ?

Comments are closed.