Kráľ Seb získal doma deviaty titul

To, čo znamená byť v živote úspešný,  je veľmi individuálne a relatívne, avšak človek menom Sebastien Loeb je bez debaty synonymom úspechu a zdrojom inšpirácie.

Počas uplynulého víkendu dosiahol tento skromne a nenápadne pôsobiaci malý Francúz svoj deviaty titul majstra sveta v rade. Najštýlovejším možným spôsobom, aký si je možné predstaviť – po výhre na domácej Rally Alsaska, teda regiónu, kde sa narodil a vyrastal. Rešpekt, úcta, gratulácie!

Meno víťaza Rally de France-Alsace a staronového majstra sveta teda už viete, poďme sa však pozrieť aj na to, koho nechal za sebou na tomto ťažkom asfaltovom podujatí, sprevádzanom v hojnej miere dažďom a vyťahaným blatom. Možno najrýchlejší, aj keď nie najvyrovnanejší a najspoľahlivejší šotolinový jazdec súčasnosti, fínsky démon Jari Matti Latvala s Fiestou WRC dokončil súťaž na druhej pozícii 15 sekúnd za Loebom. Omnoho dramatickejší priebeh mala však táto rally pre jeho tímového kolegu Pettera Solberga, ktorý pokácal miestne vinice a popri tom trafil elektrický stĺp, čoho výsledkom bol menší ohňostroj, ktorý sa našťastie zaobišiel bez zranenia posádky aj divákov.

Tretie a štvrté miesto patrí Citroenom v poradí Hirvonen, Neuville. Výkon Thierryho Neuvilla počas celej rally bol rozhodne pozoruhodný a mladý Belgičan sa blysol niekoľkými vynikajúcimi časmi v rýchlostných skúškach, jeho budúcnosť teda rozhodne môže byť ešte veľmi zaujímavá. Taktiež strata v cieli rally iba niečo cez 1 minútu pôsobi sympaticky. Jeho veľmi zdatným súperom bol Mads Ostberg s Fiestou WRC, ktorý nakoniec skončil piaty, avšak z jeho časov je očividné, že sa začína pomaly ale isto presadzovať aj na asfalte. Strata šiesteho Otta Tänaka, odchovanca Markko Martina a veľkej estónskej súťažnej nádeje,  sa pohybuje už na hodnote 2 a pol minúty. Treba však dodať, že mladý Ott bol najrýchlejším pilotom na tzv. power stage a môže sa tak tešiť z bonusových bodov. Siedmy Evgeniy Novikov ukázal novej spolujazdkyni Ilke Minor ten správany adrenalín, ktorý s ním zvykli zažívať všetci jeho spolujazdci a zobral ju na malý výlet mimo trať. Podarilo sa im však vrátiť späť a mierne omlátenú Fiestu WRC nakoniec doviezť do cieľa. Posledná bodovaná priečka patrí navrátenému Chrisovi Atkinsonovi s Mini WRC. Druhé Mini, pilotované Dani Sordom cieľ bohužiaľ nevidelo. Deviata priečka je výsledkom snaženia českej posádky Prokop-Hruza, najrýchlejšia S2000 v štartovom poli bola už tradične Fabia S2000 so Sebastienom Ogierom za volantom.

Ďalšou súťažou v kalendári WRC je šotolinová Rally Sardinia, ktorej termínom je 18. až 21. október.