Konečne trojdverový Seat Leon!

Ale im to trvalo! Už dve generácie odišli a tretia sa dostáva do predaja práve teraz. A Seat konečne spravil to, na čo čakalo veľa priaznivcov modelu. Áno, predchádzajúca generácia mala schované zadné kľučky, ale to nebolo úplne ono pre fanúšikov trojdverákov.

Seat ide Leonom s tromi dverami proti konkurencii. Ford napríklad s novým Focusom opustil tri dvere a vyrába iba päťdverák. To isté sa stalo aj s Renaultom Clio. Aj keď asi Seat vie, že tri dvere tvoria maximálne 30 percent predajov.

Ako vyzerá? Presne tak, ako by mal. Najväčšou polemikou tak bude, načo kupovať trojdverový Golf, keď Seat Leon vyzerá jednoducho lepšie. Predstaví sa v Ženeve, ako inak a bude mať, pre Seat, tradičnú skratku SC (Sport Coupé).

Na rázvore ubudlo 35 milimetrov, tak je iba 2600 mm. A kvôli dynamickému tvaru sa strecha rýchlejšie zvažuje. Pod kapotou budú motory s objemami od 1,2 do dvoch litrov. Výkon tak dosahuje od 77 kW (105 k) do 135 kW (184 k). Zatiaľ.

Trochu možno sklame usporiadanie podvozka s MacPhersonom vpredu a torznou priečkou vzadu. Zase pozitívna správa hovorí, že podvozok bude taký ako pri novej Octavii. Od 110 kW (150 k) torznú priečku nahradí zavesenie multilink. Máme len jednu otázku, oplatilo sa ušetriť pár stoviek a použiť na slabších autách očividne horšiu nápravu?

Trojdverákom Leon nekončí. Tento rok sa ešte predstaví kombi. Predpokladáme Frankfurt na jeseň. A aby toho nebolo málo, všetky tri karosérie budú mať ostrú verziu Cupra, ale až v roku 2014. Mimochodom, nepripomína vám trojdverový Leon zozadu krásne Alfa Romeo Brera?