Jantárová cesta ako inšpirácia pre špeciálnu sériu Rolls-Royce Ghost Amber Roads

Rolls-Royce na pláži pri Kaltene v Lotyšsku predstavil novú špeciálnu sériu modelu Ghost nazvanú Amber Roads. Je pripomienkou dávnej obchodnej cesty. Jantárová cesta začínala práve pri Baltskom mori a končila v Benátkach pri Stredozemnom.

Prečo práve na tejto pláži? Lebo sa stále stáva, že po väčších búrkach tu more vyplavuje stále kúsky jantáru. Ghost Amber Roads bude špeciálnou sériou 12 kusov od sekcie Bespoke.

Od štandardnejších Ghostov, ktoré ale môže stále zobrať do svojich dielní sekcia Bespoke sa Ghost Amber Roads líši niekoľkými zásadnými detailami. V prvom rade je to lakovanie vonkajších častí karosérie kombináciou dvoch farieb. Základom, tým tmavým bude farba Lyrical medeného odtieňu a doplnená bude o kombináciu bielej a bronzovej Cornish. Obe farby namiešali majstri v dielňach Bespoke.

A rovnako Bespoke zariadilo aj interiér modelu. Farebná kombinácia využíva niekoľko odtieňov kože. Najtmavším je Dark Spice, ktorý je doplnený svetlou farbou Seashell a oranžovou kožou napríklad na volante. Prešívanie je buď oranžové Mandarin, alebo tmavé Armagnac. Toto ale nie je tá mágia. Mágia začína pri nastupovaní a lištách prahov s názvom série. Lišta je podsvietená jantárovou farbou osvetlenia. Druhý špeciálny prvok je línia Jantárovej cesty pred spolujazdcom na špeciálnej lište. A rovnakú líniu ukazuje aj hviezdne nebo na streche. Akurát niektoré prvky sú jantárovo-oranžovej farby. Aby to nebolo len o optických vnemoch, tak Rolls-Royce pridal aj pravý jantár na koliesku v strede prístrojovej dosky. To kvôli hmatovým vnemom. Prešívanie oranžovou niťou je aj na stredovej časti operadla vzadu a predvádza štylizovaný strom. Toto auto je sekciou Bespoke naozaj premenené na ešte väčší luxus.

Nicholas Rhodes, dizajnér z programu Bespoke, pri tejto príležitosti poznamenal: „Jantár je výnimočný materiál. Na rozdiel od iných drahokamov ide o skamenelinu, a tak vzniká hmatateľné prepojenie z prehistorickým životom na Zemi. Minimalistický charakter modelu Ghost vytvoril ideálny základ na zachytenie ducha tejto nadčasovosti, jednoduchosti a dlhotrvajúcej krásy. Teší ma, že aj tieto umelecké diela z programu Bespoke budú pôžitkom pre svojich majiteľov, keď s nimi vyrazia na cesty a dobrodružstvá naprieč kontinentom.“